Он је рекао да је у последња 24 сата тестирано 5.051 грађана, први пут више од 5.000 тестова, од којих је 296 било позитивно.
Хоспитализовано је 3.135 пацијента, а на респиратору се налази 91 пацијент.
У Србији је до сада укупно тестирано 59.938 особа које су испуњавале критеријум дефиниције случаја.
Преминуло је још седам особа, четири мушкараца и три жене, укупно 151 особа која је преминула.
Укупан број излечених до сада је 1.152.
Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић саопштила је да је установама социјалне заштите, вирус корона регистрован код укупно 531 корисника и 131 запосленог.
Такође, навела је да је присуство вируса детектовано у 30 установа социјалне заштите.
Укупан број излечених у установама социјалне заштите је 55 корисника и 10 запослених.
Кисић је навела да је највећи број корисника је био из Геронтолошког центра Ниш.
Иницијално је у том Центру откривено 151, па онда још 14, укупно 169 корисиника, рекла је Кисић и додала да су хоспитализовани због евентуалних компликација, будући да већина има благу клиничку слику, Према њеним речима, сада је 41 особа из Геронтолошког центра негативна и поново су враћени у дом, а у току дана се чекају резултати за још неколико корисника, који имају поптуно повлачење свих симптома и знакова, па се и код њих очекују негативни налази.
Гојковић: Посланици ће морати да носе маске и рукавице
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић изјавио је да ће, будући да је седница Скупштине Србије најављена за уторак, сви посланици морати да се придржавају противепидемиолошких мера.
"Постоје противепидемиолошке мере везане за заседање Скупштине. Сви посланици и сви који учествују у раду парламента мораће да се подвргу противепидемиолошким мерама, да носе заштине маске, рукавице", рекао је Гојковић.
Посланици ће, навео је Гојковић, морати да имају довољне количине дезинфекционих средстава за руке и обућу, све што је, каже, уобичајено у оваквим ситуацијима, и мораће да пролазе кроз све оно кроз шта, на пример, и новинари пролазе када улазе у затворене објекте.
Од седам преминулих- четири из Геронтолошког центра у Нишу
Четири од седам преминулих особа у Србији у последња 24 сата су били корисници Геронтолошког центра у Нишу, саопштила је Дарија Кисић-Тепавчевић.
Она је казала да ти подаци показују оно на шта је упозоравано недељама, а то је да је ова популација најосетљивија, јер дође до компликација и смртног исхода, чак и у ситуацији када је у нашој популацији дошло до слабљења способности вируса да изазове тешкое болести.
Без обзира што на почетку имају благе симптоме, и што су одмах након добијања резултата хоспитализовани, према њеним речима, пацијентима се брзо погорша стање, што јасно показује непредвидивост вируса међу старијим становништвом, које има често придружена обољења.
“То нам показује да све мере које су усмерене ка заштити најстаријих сегмената станоништва јесу најзначајније мере када је у питању превенција ширења вируса”, подвукла је Кисић-Тепавчевић.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић пренео је да се тренутно у Клиничком центру у Нишу налази 14 пацијената на респиратору.
Неготин ново жариште, откривено 26 позитивних
Покрајински секретар Зоран Гојковић изјавио је да је у последњих 24 сата откривено 26 позитивних случајева на корона вирус у Неготину, који је сада ново зариште, као и да се претпоставља да је до заразе дошло у геронтолошком центру "Радост" у Неготину.
То је тренутно проблем и епидемиолошке екипе су у Неготину и истражују одакле тако велики број заражених на ковид 19, казао је Гојковић.
Он је додао да ће ускоро имати тачне податке у вези са заразом у Неготину.
"Иза нас је можда најтежа ноћ од почетка кризног периода, пошто је само током ноћи седам грађана изгубило живот", рекао је Гојковић додајући да током дана није било смртних случајва.
Истиче да смо, ипак, у последњих 24 сата успели да тестирамо по први пут више од 5.000 људи.
"Јасно се показује колико је удео свих здравствених институција и државних структура допринео томе да убедљиво највише тестирамо од свих у региону. То је наша недвосмислена политика да нећемо ништа да кријемо. Желимо да што више грађана тестирамо и зато и отварамо додатне капацитете".
Гојковић истиче да ће се на томе и даље инсистирати, као и да имамо веома добру ситауцију у Новом Саду, да се у Београду стабилизовала ситуација, али да је и даље далеко од идеалне, као и да имамо под контролом ситуацију у Нишу.
"Иако морамо још више да радимо у Нишу и да тестирамо, као и да имамо још већу одговорност грађана на југу Србије", додао је Гојковић.
Прочитајте ОВДЕ на шта је упозорио српски епидемиолог Зоран Радовановић.
Извор: Танјуг