Најновије

ТРАМП ПОКАЗАО ШИПТАРИМА ГДЕ ИМ ЈЕ МЕСТО! Маринковић: Албански лобисти у Вашингтону мислили да је посао завршен, али су се...

Aмеричка администрација је дефинитивно променила курс и приоритете америчке спољне политике и више не управља доктрином “ауто-пилота” нити политиком “дубоке државе”, а по питању Косова то се одлично види, изјавио је Владимир Маринковић, потпредседник Скупштине Србије, који је и ове године био на Молитвеном доручку у Вашингтону.

Владимир Маринковић (Фото: Јутјуб)

Маринковић истиче да су доласком Доналда Трампа у Белу кућу САД постале заинтересованије да саслушају аргументе не само Приштине него и Београда.

Наводи да по питању Косова и Метохије америчка админиистрација, конгресмени и сенатори данас имају много флексибилнији став, што је резултат напора председника Србије Александра Вучића и дипломатске офанзиве.

Он је подвукао да је та офанзива дала резултате и показала да огроман рад и јасна спољнополитичка стратегија могу да промене ток чак и оне борбе која је одавно изгубљена.

"До ове Вучићеве офанзиве, питањем Косова и Метохије бавили су се трећи ешалони службеника у америчким институцијама. Сада председник Трамп именује специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине, Вучић се сусреће са Помпеом, Пенсом, Кушнером, О'Брајаном, свим најбитнијим доносиоцима одлука у Вашингтону, који сада подржавају политку компромиса, дугорочног и одрживог решења и поштовања интереса обе стране, прекидајући тренд који је био карактеристичан за бивше администрације, а то је да је косовским Албанцима све дозвољено и да се мирно посматрају дискриминација Срба, свештенства, урушавање и девастација српске културне, верске и религијске баштине", каже Маринковић.

Према његовој оцени, америчка администрација има врло прагматичан став и жели да заштити своје интересе у региону и утиче на стабилност кроз нове инвестиције и партнерства, не желећи да намеће решења.

Подсећа да и Ричард Гренел, специјални изасалник председника Трампа, сматра да је за регион и за решавање питања Косова и Метохије најважније да се развије економска сарадња, успостави слободан проток робе, људи и капитала и да ће таква сарадња створити поверење и могућност да се дође до праведног и дугорочног решења.

"Американци немају проблем да кажу да нема решења без Србије и да подржавају компромис, што је генерално и позиција наше земље, као што им није проблем да инсистирају на томе да косовски Албанци одустану од антицивлизацијске политике увођења такси на робу из Србије", наводи Маринковић.

Он оцењује да Америка све више посматра Србију као веома чврстог савезника у региону и Европи.

"Моје мишљење је да се адреса за решавање кључног политичког питања за Србију, а то је Косово и Метохија, налази у Вашингтону, а да је активност нашег председника и Владе Републике Србије веома допринела да Вашингтон данас хоће да саслуша аргументе Србије, уважи нашу посвећеност миру и стабилности и путем инвестиција оснажи пријатељство и савезништво две земље", закључује Маринковић.

Прочитајте ОВДЕ ко је одговоран за пад владе у Приштини.

Извор: Косово онлајн

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА