Најновије

НИШТА ОД ВУЧИЋЕВОГ ОБЕЋАЊА?! ВАУЧЕРИ УМЕСТО 100 ЕВРА ПОМОЋИ: Стигло објашњење

Унија послодаваца Србије затражила је да јавни сектор на време измирује обавезе према привреди и предложила да се уместо 100 евра, грађанима поделе ваучери за куповину домаће робе. Унија послодаваца Србије предложе да се сваком пунолетном грађанину уместо новчаног износа од 100 евра дају ваучери исте вредности са којима би искључиво могли да се плате производи домаћег порекла и услуге које пружају домаће фирме.

Илустрација (Фото: Pixabay)

100 евра или ваучери?

– Идеја је да се потроши искључиво за домаће производе и домаће услуге. На пример, део новца за карту Ер Србије, аранжман за летовање у Србији, део за плаћање струје, телефона.Од тих 100 евра, практично 80 иде грађанима, а држави се враћа у касу 20 кроз ПДВ. Дакле 80 у потрошњу (око 400 милиона евра) – рекао је за Телеграф Бизнис Андреја Бркић, председник Извршног одбора Уније послодаваца Србије (УПС).

Други предлог је да се направи е – новчаник, да не би одлазио новац у сиву зону, јер је претпоставка да се 19 милиона не би вратило у касу, нестало би, једноставно, објашњава он.

– Држава је свесно то урадила, делом би требало да се стимулишу предузећа, кроз део да се врати у касу, како би се и она напунила. Дакле, да део оде као стимулација домаћих фирми, друго, да избегнемо ваучером да оде било шта у сиву зону и треће, да се врати ПДВ у касу – додаје Бркић.

Карта Ер Србије и роба made in Serbia

Како је навела Унија, могло би се предвидети да се овим ваучерима плати део авио карте, али само за домаћег  авио превозника, купе сви прехрамбени артикли и алкохолна пића, одећа, обућа, хемија, апарати за домаћинство, заштитна средства, ђубрива за пољопривреду, грађевински материјали, али све то произведено у Србији, те да се могу платити комуналне услуге, студентски домови, превоз у домаћем саобраћају, угоститељске услуге у домаћим објектима и друго.

Из Уније послодаваца Србије подсећају на изузетнодобро искуство са ваучерима којима су се плаћале туристичке услуге у земљи.

На овај начин бисмо директно у српску привреду упумпали знатан износ новца, односно наш би новац и завршио на рачунима наших, домаћих фирми које су и пуниле буџет, наравноуз обезбеђен поврат 20% ПДВ-а у државну касу, предлаже Унија.

Платите дуг

Унија послодаваца замолила је Кризни штаб за отклањање насталих и спречавање могућих штетних последица заразне болести Цовид 19 по привреду да позову јавни сектор да измири доспеле обавезе привреди.

У Унији послодавца Србије наводи се да им се ових дана у великом броју обраћају предузећа наводећи да имјавни сектор не измирује доспеле новчане обавезе из комерцијалних трансакција.

– Привредници наводе да су своје уговорне обавезе-испоруку добара, односно пружање услуга уз накнаду извршили у свему у складу са уговором и у року, али да ни после више упућених позива за плаћање, обавезе од стране дужника из јавног сектора нису извршене у складу са Законом о роковима измирења новчаних обавеза у комерцијалним трансакцијама – наводи се у саопштењу.

Они сматрају да Влада Србије адекватним тумачењем или јасним саопштење позове јавни сектор да, као и сви остали привредни субјекти, покаже одговорност која се, поготово у овом ванредном стању, од њих очекује.

Да подестимо, Влада републике Србије је донела пакет мера где је коју је Синиша Мали детаљно изнео.

Синиша Мали, министар финансија изјавио је да ће Влада Србије ће изаћи са новим мерама помоћи приватном сектору, ако криза изазвана пандемијом коронавируса у Србији буде трајала дуже од три месеца.

Он је на ТВ Прва рекао да је држава припремила пакет економских мера помоћи вредан 5,1 милијарду евра, што је половина годишњег буџета узимајући у обзир да ће криза трајати три месеца.

„Наше јавне финансије су стабилне, економија је јака и држава жели да највећи терет кризе преузме на себе”, рекао је Мали и прецизирао да ће између 60 и 65 одсто тих средстава бити обезбеђено из буџета и домаћег тржишта хартија од вредности, а остатак ће Србија обезбедити на међународном финансијском тржишту.

Објаснио је да је држава припремила пакет мера за помоћ јер новца има и буџет је стабилан, што је, како каже, обезбедило спровођење тешких реформи које је почео 2014. Александар Вучић у време када је био премијер.

„Имао сам релативно лак посао да припремим пакет мера”, навео је министар финансија, јавља Танјуг.

Каже да је обим програма помоћи који је Србија наменила за економске мере помоћи приватном сектору ретко која земља има будући да износи 11 одсто БДП.

„Ретка смо земља која може то да издржи. Програм мера има два циља, да сачувамо радна места и помогнемо онима који су највише погођени, а то је приватни сектор, предузетници, микро, мала и средња предузећа. Желимо да масовним програмом помоћи помогнемо приведи да са што мање проблема и што безболније прође кризу”, каже Мали.

После представљања мера на посао се вратило више хиљада радника

Циљ програма мера је, како је напоменуо, да после кризе остану нетакнути производни капацитети, да се не затварају фабрике и да људи не остану без посла, као и да у што краћем периоду предузећа дођу до нивоа производње који су имали до само пре месец дана. Навео је и да је председица ММФ рекла да се никада у историји није десило да је стала економија.

„То је изазов за све земље па и Србију. Србија кризу дочекује јака и стабилна”, рекао је Мали.

Од представљања мера хиљаде људи враћено на посао

Министар финансија Синиша Мали пренео је за Прву телевизију да су после представљања мера за помоћ српској економији због епидемије короне вратили на посао више хиљада радника.

Уверен је да је то зато што је погођена суштина проблема, нарочито другом мером која предвиђа да држава покрије минималац за сваког запосленог, а послодавац остало. Истакао је да та мера подразумева да ће држава сваком раднику исплатити око 750 евра, односно нешто више од 90.000 динара на име минималца за три месеца и тако, уверен је министар, спречити отпуштање радника, преноси Тањуг.

Мали објашњава и да, осим овог, послодавац нема обавезу да плаћа кредите и финансијске лизинге, нема потребе да плаћа порезе и доприносе за зараде и аконтацију за порез на добит за 2020.

Једини услов да то добије, истиче Мали, јесте да није отпустио више од 10 одсто радника, што ће се проверавати кроз пореску пријаву.

Сто евра неколико недеља после ванредног стања

Пунолетним грађанима Србије држава ће исплатити обећаних 100 евра неколико недеља после ванредног стања, каже Мали.

Према његовим речима, та мера донета је како би покренула потрошњу и тражњу, а то ће, додаје, подстаћи и фабрике да покрену производњу.

“Наша жеља је била да нађемо један механизам који се односи на све грађане, да не правимо дискриминацију, јер је свако од нас, мање или више, у овој кризи оштећен или погођен”, рекао је Мали за Тв Прва.

Истиче да ова мера даје једну дозу оптимизма грађанима, а осим тога, каже, економска логика је да ће тај новац завршити у продавницама.

“Битно је да постоји тражња, да се купују роба и намирнице, а онда ће и фабрике да крену у производњу”, објаснио је Мали.

Кога је Вучић довео на место директроа као услугу Шешељу сазнајте ОВДЕ!

Извор: Телеграф

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА