У меморандуму који је Наваро написао у јануару дословно пише:
"Због слабог имунитета и без ефикасног лека или вакцине, Американци би били без одбране, па се због тога повећава ризик да зараза прерасте у пандемију, која би угрозила животе милиона Американаца”.
Меморандуми Питера Навара објављени су у текстовима Њујорк Тајмса, као и на вебсајту Аксиос.
Они сведоче да су неки Трампови сарадници у Белој кући изражавали озбиљну забринутост због корона вируса много пре него што је председник и сам изразио забринутост у јавности.
Наваро је још у јануару написао да Трампова администрација мора да одлучи колико агресивно намерава да одговори на ризике ширења коронавируса.
Он је оценио је да би број жртава вируса и економска штета могли да буду релативно мали ако се испостави да је коронавирус сличан сезонском грипу.
Међутим, суочен са извештајима о сталном порасту број смртних случајева у Кини, Наваро је уопозорио да "...не сме бити занемарен (изузет) ризик да се оствари најгори сценарио - пандемија".
Дан после првог Наваровог меморандума, 30. јануара, председник Трамп је на Твитеру објавио:
"Мислим да имамо ствари под контролом. У овом тренутку имамо мали проблем у овој земљи - пет случајева - и ти људи се сви успешно опорављају. Али тесно сарађујемо са Кином и другим земљама и мислим да ће исход бити веома добар за нас... уверавам вас”.
Пре две недеље, Трамп је потписао пакет помоћи у износу од 2 хиљаде милијарди долара помоћи угроженим компанијама и мањим предузећима која су морала потпуно да обуставе пословање и отпусте више од 10 милиона радника због пандемије корона вируса.
Овом мером предвиђена је и исплата од 1.200 долара помоћи за око 90% одраслих Американаца у наредним недељама.
Ипак, Трамп је 17. марта изјавио: "Имао сам осећај да је то пандемија дуго пре него што је названа пандемијом”.
Међутим, недуго пре тога, Трамп је настојао да ублажи ситуацију и умањи ризике пред јавношћу.
У коментару на Твитеру 24. фебруара, оценио је да је коронавирус "...под контролом" и да "...ситуација на берзи почиње да изгледа врло добро." Берзански индекси су у марту били изузетно нестабилни, а цене деоница драстично су пале у односу на фебруар.
Само два дана касније, амерички председник је рекао: "...Ако имате 15 људи са вирусом, за само неколико дана тај број биће близу нуле јер смо обавили прилично добар посао”.
27. фебруара је рекао: "То ће нестати. Једног дана - као неким чудом - нестаће”.
У САД је од Ковида-19 до сада преминуло више до 14 хиљада људи, а званичници у тој земљи не искључују сценарио са билансом смртних случајева између 100 и 240 хиљада људи.
Прочитајте ОВДЕ зашто ликује Доналд Трамп.
Извор: Глас Америке