Најновије

ЂИНЂИЋ ПРЕД СМРТ ОТЕРАО ЧЕДУ: Откривене тајне из Лондона

Четири месеца пре атентата Зоран Ђинђић је отерао Чедомира Јовановића, с којим је тада раскрстио сваку сарадњу. Овом његовом потезу претходио је пут у Лондон, где су шверц дувана, криминал и прање новца биле главне теме састанка. Адвокат Горан Петронијевић истиче да је одмах по повратку у Србију тадашњи председник Владе направио чистку међу најближим сарадницима.

Зоран Ђинђић (Фото: Јутјуб)

Листа за отказе

- У Лондон је отишао крајем октобра 2002. и тада му је сугерисано да се реши криминала и корупције у земљи. Те сам информације добио од неких људи јер сам и ја у исто време био у Лондону, али другим поводом. Приметно је било да се Ðинђић касније, пред саму смрт, оградио од неких људи који су му били блиски - рекао је Петронијевић, који је ову тврдњу износио и претходних година.

Ђинђићев пут у Велику Британију био је под велом тајне, а за одлазак у Лондон нису знали ни његови најближи сарадници. Касније је обелодањено да се премијер у Лондону састао са шефовима антикорупцијског тела Савета Европе GRECO (погледај оквир).

- Њихов став био је јасан: Ђинђић мора да рашчисти са људима из најближег окружења који су повезивани са криминалним миљеом - наводе извори Српског телеграфа, који су у то време били део власти.

По повратку у Београду Ђинђић је кренуо у акцију. Први на листи за отказ нашао се Чедомир Јовановић, који је буквално преко ноћи скрајнут у страну.

- Ипак, Јовановић се на политичку сцену вратио неколико дана после атентата на Ђинђића. Три дана касније, на опште изненађење, био је међу људима који су носили сандук са телом убијеног премијера, који је сахрањен на Новом гробљу - потврђују Ђинђићеви некадашњи сарадници из Немањине.

Упркос бројним истрагама и суђењу за убиство Ђинђића, ни данас, 17 година после убиства, није до краја расветљено шта се догодило са Јовановићем у месецима непосредно пре атентата на премијера, да ли је и колико често у то време посећивао вође "земунског клана" Душана Спасојевића и Милета Луковића, који су убијени током акције "Сабља", док су остали чланови овог криминалног клана мање-више похватани и осуђени за убиство премијера.

Групи од 20 медицинских радника забрањено да кроче на КиМ Више о томе ОВДЕ.

Извор: Српски Телеграф

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА