Вучић је одговарајући на питање новинарке да га најутицајнији албански лобисти у САД, Елиот Енгел и Медлин Олбрајт, оптужују да је окренуо Вашингтон против Приштине, истакао да се ради о врло моћној организацији која стоји из свега. У питању је Трећа призренска лига.
- Ово је веома озбиљна тема. Код нас је то пропраћено уз пажњу... Реч је о људима који су напали Србију и мене, реч је о Елиоту Енгелу, сенаторском доајену, најистакнутијем албанском лобисти из Бруклина - каже Вучић.
Он се потом осврнуо на албанску организацију која има за циљ стварање великоалбанске државе на Балкану.
- Нас иначе та Трећа призренска лига формирана 1946. где Албанци страхотвитим новцем финансирају албанске лобије у Америци, много више кошта него Прва формирана 1879. и Друга из 1943. године, када је формиран балистички покрет. Реч је о врло моћним људима, о Елиоту Енгелу, о Медлин Олбрајт, о њеној снази и моћи не желим додатно да говорим. Она има огроман утицај у САД, а посебно на демократску номенклатуру - каже Вучић.
Председник Србије подсетио се и сусрета са првим човеком демократа за председника САД, али и истакао зашто би за Србију победа Трампа била мање неповољна опција.
- Познајем председничког кандидата Бајдена веома добро. Био ми је гост овде. Видео сам га више пута. Ти људи би желели да Србија призна независно Косово, да нема својих легитимних захтева и није ни мало случајно, што је нама много, нећу да кажем лакше, није ни мало лако, али да много више очекујемо од администрације председника Трампа и његових сарадника, него од госпође Олбрајт и Енгела. Ја да им узвраћам на то што они кажу, да гвозденом песницом рушим Косово, нећу. Ја никакву песницу нисам употребљавао, само сам се трудио да имамо слободан проток робе, капитала и услуга, али и даље се борим за своју Србију и то је мој посао, и то ћу наставити да радим - рекао је Вучић.
Моћни албански лоби против Трампа
Аналитичар Душан Јањић каже да ће сукоб дубоке државе и Трампове администрације утицати пресудно на судбину Косова и Метохије.
- Албански лоби је веома јак. Њихов утицај је огроман и на Трампову администрацију, преко Конгреса, где демократе имају већину. Они неће дозволити Трампу да завршава било шта без њих и већ видите сада, да Елиот Енгел и Данијел Сервер воде кампању против размене територија и покушавају да спрече било какво брзо решење косовског питања без утицаја демократа - каже Јањић.
Он истиче да му је Енгел лично рекао да се за решење косовског питања неће наћи јединствен глас који ће одлучивати.
- Рекао ми је: Не да неће бити јединственог става САД и ЕУ, него неће бити ни јединственог става у Вашингтону - прича нам Јањић.
Трамп је спречио помоћ Приштини како би извршили притисак на Абанце, а позадину политичког заплета на Косову, наш саговорник објашњава на следећи начин:
- Гренел је помогао да Куртијева влада оде, али он политички није сасвим отишао. Демократе из САД и поједине земље Европе подстичу Куртија на нове унутарполитичке игре у Приштини.
Према Јањићевим речима, Србија не може много да учини, али како каже, разуме страховит притисак на Београд и оно што председник Вучић говори. Помињање Треће призренске лиге није случајно. Према Јањићу, то је јасна порука некоме.
- Србија не сме да дозволи да јој се Косово наметне као главна тема. Потребно је да се бавимо подизањем наше економије после короне. Не смемо исхитрено и под притиском донети никакве одлуке. Треба сачекати, да видимо како ће се развијати ситуација у САД, али и међу осталим велесилама. Србији је потребан консензус и добра стратегија за наставак преговора, али тек пошто видимо о чему можемо да одлучујемо. Морамо инсистирати да Албанци испуне све договорено. Подсетићу вас, таксе нису укинуте, само су суспендоване. Не смемо дозволити да нам Енгел, нити поједини медији, наметну тему Косова као главну, а нарочито сад пред изборе, када је најважнија тема за нас како ћемо да живимо - закључује Јањић.
Трамп може дати Србији излаз на море
Професор на Факултету безбедности Дарко Трифуновић каже да је Србија успела да преокрене однос САД према Косову.
- Ако један Енгел и Олбрајтова то кажу, онда ту има нечега. Председник Вучић је разљутио највеће албанске лобисте, радећи на обнављању веза САД и Србије. Институт безбедности организовао је у Скуптшини Србије највећу конференцију српско-америчких односа. Присутни су били највиши представници Националне гарде Охаја. То није прошло без одјека у Вашингтону. Копредседавајући српског кокуса у САД је Стив Стајерс који је уједно и генерал Националне гарде Охаја, а сви знају да је Трамп наклоњен војсци и слуша савете официра, јасно нам је да смо повукли прави потез и погодили, али чека нас много напорног рада на успостављању односа са Вашингтоном - прича Трифуновић и додаје:
- Трамп се повукао у страну и ту су почела и повлачења признања Косова. Нико не би ризиковао угрожавање односа са САД зарад Србије, али је јасно да је дошло до одређених помака у спољној политици највеће силе на свету. Амерички председник не гледа са благонаклоношћу Клинтонову бисту у центру Приштине. Трампов зет, Џаред Кушнер и његов син Доналд Трамп Јуниор поменули су могућност повлачења америчке војске са Косова. Председник Вучић је одрадио велики посао и неколико нас ентузијаста који се већ годинама боримо за обнову односа са САД - каже Трифуновић.
Саговорник истиче да Србија је још један изузетан адут Србије лично познанство Александра Карађорђевића са Доналдом Трампом.
- Они се знају више од 30 година и имају изузетно добре и блиске односе - наводи Трифуновић.
Албански лоби, тврди саговорник, нема утицај на Трампову администрацију и Србија ту има велику шансу.
- Трамп је направио отклон од досадашње политике САД. Његовим доласком, Си Ен Ен и сви експоненти дубоке државе дочекани су на нож. Главни албански експоненти у Вашингтону, имају изузетан утицај и њихове позиције нису занемарљиве, Енгел је председник Комитета за спољну политику САД, али Трамп о њему мисли све најгоре - казао је Трифуновић.
Саговорник тврди да Србија може да направи договор са Албанцима чији ће гарант бити САД.
- Договор са Трампом је могућ, али му морамо ући у главу. Он је бизнисмен. Свуда по свету је правио договоре, признао Јерусалим за главни град Израела, матирао Ким Џонг Уна... Потребно је да изађемо са нашим планом. О томе је писао и Грегори Копли директор Института за стратешке студије у Вашингтону: Све изнад Ибра да буде припојено Србији, испод Албанији, да се направи коридор до Скадра и да Србија добије излаз на море - подсећа Трифуновић.
- Србија би разменила територију са Албанијом и нико не би признао Косово - закључује Трифуновић.
Прва призренска лига
Призренска лига је основана након завршетка Руско-турског рата (1877—1878) између Русије, Србије и Црне Горе против Отоманског царства, са циљем да спречи припајање области насељених албанским становништвом да припадну суседним државама. Тражили су да се призна самосталност албанске нације и њихово право на сопствену државу или аутономну област у оквиру Отоманског царства.
Захтеви Призренске лиге су одбачени, а немачки канцелар Ото фон Бизмарк је чак заузео став да албанска нација не постоји. Албанској делегацији није дозвољено да учествује на Берлинском конгресу, а територије насељене Албанцима су третиране као део Османлијског царства, а Албанци као његови грађани.
Призренска лига покреће, убрзо потом, борбу против Османлијског царства и наставља да се бори за територије против Србије и Црне Горе.
Покретањем албанског устанка 1879. започињу рат са Турцима који ће, испоставиће се, бити кобан по Лигу. Турци шаљу Дервиш-пашу са војском да разбије устанак, и он априла 1881. улази у Призрен, Ђаковицу и Пећ. Војном акцијом разбијени су добровољци Призренске лиге, а њихове вође похапшене и послате у прогонство. До краја 1882. у Малој Азији интернирано је око 3.000 Албанаца са циљем да се потпуно искорени организацијска мрежа Призренске лиге.
Друга призренска лига
Мусолињева фашистичка Италија која је подржавала пројекат стварања Велике Албаније капитулира 8. септембра 1943. године, а немачка обавештајна служба формира Другу призренску лигу како би уз помоћ Албанаца задржала контролу над територијом Косова и Метохије.
Бедри Пејани је постављен за председника а Реџеп Митровица за секретара централног комитета. У циљу реализације немачких интереса Бедри Пејани, један од оснивача лиге, је формално понудио у писму послатом Хајнриху Химлеру да се Албанци регрутују у састав немачке војске, а заузврат је тражио подршку у остварењу пројекта Велике Албаније. Реализацијом плана немачке обавештајне службе је дошло до преузимања Љуботен батаљона и формирања две СС дивизије у које су регрутовани Албанци са Косова и Метохије. Једна од њих је и озлоглашена 21. СС дивизија Скендербег.
На врхунцу своје моћи Друга призренска лига је имала око 15.000 чланова, од којих је било 6.491 регрутованих у ове две дивизије и око 300 припадника злогласне 13. СС дивизије Ханџар. Иако су чланови Друге призренске лиге покушавали да се представе као искључиво антикомунистичка организација, многи чланови лиге су делили фашистичка уверења са својим немачким менторима.
Друга призренска лига се, поразом Трећег рајха, уздала у помоћ Велике Британије, чије су искрцавање очекивали у Албанији. Доласком комуниста на власт у Албанији, новембра 1944. године, престаје званично да постоји. Међутим, албански екстремисти су наставили своје деловање и под окриљем комунистичког режима што резултирало десетинама диверзија и акција на територији СФРЈ у наредним деценијама.
Трећа призренска лига
Трећа призренска лига је војно-политичко удружење које је 1946. године у Сједињеним Америчким Државама основала група грађана албанске националности. Циљ организације је стварање Велике Албаније.
На тековинама Друге призренске лиге се комбинованом пропагандно-диверзантском борбом наставља борбу за стварање Велике Албаније. У ову борбу се укључила и Албанија после конфронтације СФРЈ са Коминтерном и СССР-ом 1948. године, која је под окриљем марксизма-лењинизма заступала интересе великоалбанског национализма и хегемонизма. Овакво идеолошко покриће борбе за Велику Албанију је посебно било присутно после сукоба Албаније и СССР и ослањања Албаније на Кину у вођењу спољне политике 1961. године. Из Албаније су на територију СФРЈ убациване диверзантско-терористичке групе које су убијале граничаре ЈНА, државне службенике и спроводиле терор над српским становништвом Косова и Метохије, наводи се делу "Књига о Косову" аутора Димитрија Богдановића.
Оружје које је из Албаније убацивано на територију Косова и Метохије је представљало опасност од оружаних побуна Албанаца. Због тога је дошло до акције насилног прикупљања оружја у периоду од краја 1954. до средине 1957. године. Ова акција која је грубо спровођена и прелазила у терор над албанским становништвом које је било све бројније између осталог и због великог прилива Албанаца који су из Албаније долазили на Косово и Метохију као политички емигранти.
О Трећој призренској лиги се данас веома мало зна, али је утицај албанског лобија на политику САД несумњив. Да ли се данас ствари преокрећу и хоће ли Трећа призренска лига поделити судбину својих претходница, остаје да се види.
Ухапшени владика Јоаникије и свештеници, одређено им задржавање до 72 сата. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Ало