У два истражна бушења, која су међусобно удаљена око 1,8 километара, пронађени су индикатори који упућују на значајну минерализацију бора и литијума – елемената који су незаменљиви у сектору производње батерија и возила на електрични погон.
Из ове компаније, која има три лиценце за истраживања у околини Рековца, иако презадовољни почетним резултатима, истичу да је ово тек почетак истраживања, али и истичу да почетни резултати обећавају и указују на постојање огромног минералног система руде бора и литијума.
Ова компанија има и пет концесија за истражиавње злата у Перуу, где су пронашли значајне ресерве племенитих метала, али и у Аустрији, где су, недалеко од места Волсбург пронашли лежиште са 11 милиона тона руде литијума.
У овој аустралијској компанији напомоњу да су резултати код Рековца веома слични онима које је Рио Тинто, који 2024. године треба да почне са експлоатацијом, пронашао недалеко од Лознице, а реч је о лежишту које у себи крије 10 одсто светских резерви литијума.
Подсетимо, недавно је и канадска компанија започела израду елабората рудних резерви, што је први корак ка добијању дозволе за експлоатацију, јер је у рејону Пискања, код напуштених рудника угља код Баљевца на Ибру пронашла ресерве бора и литијума, што је лежиште вредно око две милијарде долара, а роком експлоатације од две деценије.
Маске на радном месту могу бити обавеза, а пљуштаће и казне! Прочитајте ОВДЕ све детаље.
Извор: Танјуг