Истовремено, открива се и да постоји све јаче ривалство између Америке и ЕУ око посредништва у дијалогу. Али, за разлику од ЕУ, Вашингтон нема никакав правни основ да води преговарачки процес. Око тог питања, поделили су се и лидери у Приштини пошто је смењени премијер Аљбин Курти ближи Бриселу, а Тачи Америци.
На питање, да ли би у случају тоталног фијаска бриселског дијалога, за шта се очигледно залаже такозвани председник Косова, цео процес требало да се врати у Уједињене нације, одакле је и кренуо, бивши дипломата Зоран Миливојевић одговара:
Приштина руши дијалог, а Америка нема основ да га настави
„Какав год расплет косовског чвора да буде, он свакако мора бити верификован у складу са Резолуцијом 12 44 СБ УН. То је чињеница. У том смислу, јасно је која је сада позиција ЕУ, а која Америке. То што је на сцени њихово ривалство, не доводи у питање начин на који се питање Косова и Метохије може решити.“
Ривалство између Америке и ЕУ у функцији је не само решења за Косово већ се мора посматрати и у светлу нових трансатлантских односа и сигурно је да ће трајати докле год је Трампова администрација на власти. Миливојевић сматра да се управо чека формирање нове владе у Приштини како би се наставили преговори под утицајем и Америке.
„Јасно је да Немачка подржава Куртија, што значи да стоје иза његових ставова и методологије коју он намеће. Дакле, њима одговара овакво стање какво је сада, док амерички званичник Гренел чека формирање нове владе“, сматра Миливојевић.
Америка одређује са ким се разговара, а не Тачи
Политиколог Неџмедин Спахиу не мисли да Тачи може да бира са ким ће да преговара и каже да није искључено да дође до сусрета Гренел – Лајчак.
„Ако Америка буде рекла Тачију да мора да разговара са Лајчаком он ће то учинити. Друго, потуно је јасно да сви имају исти циљ – коначно решење, што их све, ипак, сврстава на исту страну. Исто тако, јасно је да чак и да Србија призна Косово оно неће моћи да буде признато у Уједињеним нацијама ако се томе супротстави Русија,“ истиче он.
Логично је да УН преузме преговоре
Политички аналитичар са Косова и Метохије Марко Марковић није изненађен Тачијевом изјавом јер подсећа да је Америка главни покровитељ косовске независности.
По његовом мишљењу Тачијево инсистирање на Америци као главном преговарачу, није тек тако, и може да значи да је он направио већ неке консултације.
„Ако он одбије ЕУ као главног преговарача логично је, а то се и намеће, да би преговоре требало наставити тако што ће се они вратити у Уједињене нације. Јер, то је једино право и легитимно место за вођење оваквих преговора,“ мишљења је наш саговорник.
Тачи је рекао да ће се као председник одазвати позивима на самит које би водили Меркелова и Макрон, али да нема воље да учествује у преговарачком процесу који води Лајчак, додајући да "има потпуно поверење у америчко руковођење", које ће, по њему, "успешно закључити дијалог".
Тачи хтео да избегне дијалог, али му је Борељ овим твитом запушио уста! Више о томе ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com