Како се наводи у саопштењу, НАЛЕД-ов Савез за здравство доставио је председници Владе, Министарству здравља, РФЗО-у и Агенцији за лекове предлог мера за убрзани увоз робе, активирање капацитета приватног сектора у кризним ситуацијама и укључивање привредних и струковних удружења у процесе доношења одлука и прописа.
„Мере које сада предлажемо надовезују се на сет од 15 мера које је наш Савез припремио почетком марта у циљу омогућавања несметаног снабдевања тржишта лековима и медицинским средствима и које су се у пракси показале као корисне. Сматрамо да има простора за даље унапређење здравственог система и плана за кризне ситуације. Зато предлажемо формирање Заједничке групе за здравство, која би окупила све ресорне институције, привреду и цивилни сектор, у циљу унапређења прописа у сектору здравства током редовних околности, и пружања стручне подшке Влади у кризним ситуацијама“, наводи Весна Живковић, чланица Извршног одбора НАЛЕД-а и НАЛЕД-овог Савеза за здравство и власница компаније Инпхарм.
Она истиче да је у случају новог таласа вируса посебно важно укључити капацитете приватних здравствених установа за преглед пацијената код којих се сумња на инфекцију, како би се растеретили државни домови здравља, а пацијентима омогућио бржи долазак до медицинске услуге. Уз то, капацитети приватног сектора могли би да се користе и за тестирање грађана на присуство корона вируса, односно узимање брисева и слање узорака на ПЦР тестирање у службене лабораторију.
Међу предложеним мерама је и успостављање процедуре за увоз нерегистрованог лека који је потребан здравственим установама у количини већој од 5.000 кутија колико је сада ограничење на годишњем нивоу, као што је током Ковид-19 кризе био случај са леком хлорокин, како се не би десило да једна здравствена установа увезе сву дозвољену количину, а друге остану ускраћене.
Из Савеза поручују да се у време ванредног стања аутоматско продужење еРецепт-а за хроничне болеснике показало као корисно решење које треба задржати и у случају избијања нове кризе. Предлог је да се ова мера смањења директног контакта тамо где није неопходан прошири и увођењем еДознака за отварање боловања, што би довело до великог смањења бирократије и у редовним околностима.
Додатно, предлаже се и измена Закона о заштити становника од заразних болести којом би министар здравља могао овластити директора Агенције за лекове и медицинска средства да у кризним ситуацијама може донети одлуке за убрзани увоз лекова и опреме.
Из НАЛЕД-а додају да ће њихов стручни и технички капацитети Савеза за здравство бити на располагању Влади Србије у даљем раду на дигитализацији услуга у здравству. такође додају да је ресорним институцијама које раде на унапређењу здравственог система у Србији доступна је и Сива књига здравства, НАЛЕД-ова публикација са 50 препорука комплементарних мерама за смањење негативних последица пандемије Ковид-19.
Мигранти пљачкају по Дорћолу, више о томе ОВДЕ!
Извор: Данас