Он додаје да ће се пензионерима и даље препоручивати да остану код куће и да излазе када је најмање ризично.
“Старији од 65 година немају разлога да се не крећу, ако се поштује све што смо рекли. Свако ће лично морати да процењује колики је ризик самог изласка напоље и кретања, ризик од неочекиваног кретања, па да се на тако нешто припреми”, каже Кон.
Он наводи да ће маске бити обавезне у градском превозу, а препоручене за све затворене просторе, попут маркета. На снази остаје и социјална дистанца од два метра.
И карантин при уласку у Србију од 14 дана је и даље је на снази, али такве одлуке ће се разматрати и усклађивати са међународним договорима и мерама.
“Биће разговора у вези са пословним људима, који морају да долазе због пословних обавеза. Највероватније, да не би морали да буду у самоизолацији, мораће да своје здравствено стање докажу негативним тестовима на корону који неће бити старији од 72 сата”, наводи Кон.
Oн наговештава да не очекује масовне летове и доласке у Србију, све док се мере и проток људи не ускладе на међународном нивоу.
“Све то ће се мењати и завиће од тога колико је вирус у циркулацији. Не зависи само од тога како је код нас, него како је и у земљи из које долазите. Свакако да ће за неког ко долази из Сједињених Америчких Држава, где је још увек велико преношење вируса, неопходност контроле бити већа. Зато је и битно да се у будућности одрађујемо према свакој земљи посебно”, каже Кон.
Он додаје да још нема глобалног одговора на питање путника из међународног саобраћаја и истиче да је то важна тема за будућност.
“Неке земље омогућавају тестирање и на лицу места са релативо кратким роком за добијање резултата теста и то је могућност”, каже Кон.
Он објашњава и да ће нормализација здравственог система, заказивање прегледа и операција које нису могле да буду обављене због епидемије, такође, ићи постепено и зависиће од темпа ослобађања оних капацитета који су сада претворени у ковид болнице.
“У неком каснијем периоду би ковид болнице требало да буду спремне да поново постану ковид болниоце, уколико дође до промене ситуације пред крај године”, напомиње Кон.
Кабинет премијерке: Без масовног окупљања
Ванредно стање требало би, према најави председника Србије Александра Вучића, да буде укинуто у среду, а званично да престане да важи од четвртка. Ипак, како наводе у кабинету премијерке, на снази ће остати мере предострожности – ношење заштитних маски и рукавица у затвореном простору и превозу, као и поштовање прописане удаљености од два метра. Неће бити ни масовнијег окупљања.
Додају да се још увек не зна да ли ће бити написан и прецизнији правилник о свим мерама и препорукама за понашање после ванредног стања.
“Већих окупљања свакако неће бити, евентуално ће се разматрати да ли ће бити повећан број од максимално двоје људи колико је сада дозвољенео – то је упитно”, кажу у кабинету премијерке Брнабић.
Колико ће трајати мере предострожности и социјалне дистанце још увек се не зна, све ће зависити од епидемиолошке ситуације. Уколико се она буде погоршана, могуће је и поновно пооштравање мера, напомињу у кабинету председнице Владе.
Прочитајте ОВДЕ на који начин ће бити изабране породице које ће бити тестиране на коронавирус.
Извор: Nova. rs