Иако је садња првобитно била планирана, након ребаланса буџета, влада Игроа Мировића одлучила је да из планова избаци садњу, која је иначе редовна и обавезна активност у Националном парку Фрушка гора. Како је најављено, редефинисани програм ће бити усвојен на наредној седници Скупштине АП Војводине 7. маја.
Једина планина у Војводини је угрожена након вишедеценијске прекомерне сече шума, а сада преживљава најтежи период још одо доба Римљана. Управа Националног парка је изменом политике пословања обарање стабала поставила као примарну делатност, занемарујући очување и ревитализацију живог света.
На опасну стратегију Покрајине указало је 23 еколошка удружења и покрета Војводине која чине мрежу „Пошумимо Војводину“.
„Из програма се бришу све активности у вези са пошумљавањем и расадничком производњом, осим пренетих обавеза. Од нових активности, чак 65,8 милиона динара, или више од 90%, планира се за изградњу шумских путева. Са пренетим обавезама, за ову ставку планира се чак 117,5 милиона, док за пошумљавање само 3 милиона динара“, наводи се у саопштењу мреже и додаје да су и та 3 милиона за пошумњавање преузета из претходне године.
Ако томе додамо и 120 милиона динара које је Национални парк Фрушка гора на сумњивом тендеру доделио за овогодишњу сечу шума, онда
Да бисте стекли јаснију слику о садашњем газдовању Фрушком гором, рецимо још и то да актуелни 10-годишњи план предвиђа већи обим сече шуме него сви претходни. Свега 3 одсто шума на Фрушкој гори је под строгом заштитом. Прецизније, 97 одсто шуме на Фрушкој гори, према актуелном плану, подложно је сечи.
Иначе, Национални парк додељује послове сече шума (вредне више од 100 милиона годишње), под веома сумњивим околностима фирмама. Тако је сеча за 2019. годину поверена фирми коју је ММА фајтер Милан Стјепановић основао 31 дан раније. Иста фирма је и ове године добила лавовски колач за сечу шума.
За ову годину, посао је раздељен из неколико међусобно повезаних играча. Поред Стјепановића, послове су добили и фирме Греен планет 021 власника Синише Љубојевића, Боник Теам…
Један посао је добила фирма Ф.М.Ц.Г бусунесс, у власништву Небојше Маленковића, бившег директора Управе за капитална улагања Војводине, као кадар Демократске странке. Његово познанство са садашњим директором НП Фрушка гора Радославом Крунићем датира од тада, јер је и Крунић био кадар ДС (сада је у СНС). Маленковић је фирму купио од Иване Цупаре, супруге Данка Цупаре, руководиоца РЈ Беочин у Националном парку, и тада и сада. Маленковићева фирма је добила посао сече шума управо у тој радној јединици. Оснивачки капитал фирме је 100 динара. Да, добро сте прочитали, 100 динара.
Сад следи најзанимљивији део: Стјепановић, Љубојевић су заједно са Миланом Цветковим, који је пословни партнер директора НП Фрушка гора Радослава Крунића, ортаци у трећој фирми, Шумарс ДОО. Крунић и Цветков су партнери у Леденој шуми, који је на неколико пројеката из буџета града Новог Сада извукао десетине милиона динара. Крунића је на месту првог човека Ледене шуме (када је морао да да отказ због уноснијег посла у НП Фрушка гора) заменила супруга Милана Цветков, Тања Цветков.
Од осталих занимљивости из НП Фрушка гора наведимо и то да су дали готово милион наших динара момку који је основао фирму пре месец и по и који ће наводно израдити и имплементирати софтвер за 8 дана.
Његова фирма МОБИЛКОН 97 је је добила уговор вредан 900.000 динара у фебруару, а основана је 27. децембра 2019.
Спремите будуће генерације за шетње пустињом на планини која је некад била прекривена шумом.
Колике везе има Вучићева породица са балканским подземљем, прочитајте ОВДЕ!
Извор: luftika.rs