Како је рекао, до сада смо се понашали тако да смо спречавали контакте, а сада се то зове избегавање контаката, нарочито за старије од 65 година и хроничне болеснике.
Предраг Кон је рекао да контакти омогућују вирусу да опстане и да, што их мање имамо, краће ће трајати циркулација вируса у овом таласу. Због тога наводи да не би требало много да променимо понашање када се укине ванредно стање.
Говорећи о градском саобраћају који у Београду почиње од 8. маја, Кон је рекао да би и даље требало говорити да је градски саобраћај забрањен за општу употребу и да могу да га користе само запослени.
Додао је да ће они морати да користе маске и рукавице и да је и у самим возилима посебан режим.
"И то ће трајати неко време. Пратићемо да ли вирус и даље пада у циркулацији и колико се смањује ризик од уласка у градски превоз по питању преношења вируса", навео је Кон.
На питање о колективном имунитету, Кон је рекао да је он лично скептик и да не мисли да уз оволике мере и спречавање контакта имамо прокужену популацију.
Наводи да би зато требало тако и да се понашамо јер је велики број људи остао осетљив, али резултати истраживања ће показати какво је тачно стање.
Рекао је да није немогуће да је вирус био присутан у популаицји и раније, али да је сигурно да ако јесте, то је било спорадично.
Предраг Кон је истакао да још увек није донето решење о отварању граница и да ће се вероватно тражити да буду тестирани они који улазе у земљу. Мере карантика или изолације ће зависити од резултата теста.
Прочитајте ОВДЕ каква нам пандемија прети у будућности.
Извор: РТС