Најновије

А ВЛАСТ СЕ ДИЧИ РЕЗУЛТАТИМА: Које су све неправилности и злоупотребе забележене током ванредног стања!

Иако је, по свој прилици, било нужно увести рестриктивне мере како би се спречило неконтролисано ширење вируса корона и онемогућио колапс здравственог система, ванредно стање које није било без својих мана.

Александар Вулин (Фото: mod.gov.rs)

Немаран однос према личним подацима заражених, политичка промоција највиших државних званичника и претерано показивање силе, према речима саговорника danas.rs само су неки од пропуста и злоупотреба које су обележили месец и по дана ванредног стања.

Према речима Новице Антића, председника Војног синдиката Србије, припадници војске су током трајања ванредног стања били на висини задатка и уз спорадичне пропусте, мало шта им се може замерити.

– Међутим, сенку на сав добар посао који су обављали припадници Војске Србије бацио је министар одбране Александар Вулин који је сваку прилику користио за прикупљање јефтиних политичких поена. Он се константно налазио у кампањи иако је договор политичких партија био да се кампања суспендује до окончања ванредног стања, каже Антић, додајући да је и сам сматрао непримереним да војска патролира наоружана дугим цевима.

Пропусти током ванредног стања забележени су и области заштите података о личности. SHARE фондација која води евиденцију злоупотреба у овој области током ванредног стања приметила је неколико забрињавајућих ситуација.

– Свакако, проблематична је била изјава председника Србије да се прате телефони грађана који су се вратили из Италије. Током ванредног стање није донет ниједан пропис којим би се ограничило право на приватност и незаконито је надгледати телефоне без одговарајуће дозволе суда. То наравно под претпоставком да је та информација уопште и тачна, каже Данило Кривокапић из SHARE фондације. Као проблематичну праксу наводи и начин на који су поједини медији извештавали о зараженима од вируса, кршећи њихово право на приватност.

– Објављивала су се имена заражених и њихове пуне дијагнозе. Људи су са камерама улазили у болнице и снимали пацијенте без икакве анонимизације. Посебан проблем је био што су корисничко име и лозинка за приступ Информационом систему Ковид -19 осам дана били доступни на сајту једне здравствене установе. На тај начин је читав низ поверљивих података о тестиранима и оболелима, из којих надлежни извлаче податке за дневне конференције, био изложен ризику, наводи Кривокапић.

Институција која је доста критикована у јавности током трајања ванредног стања је и полиција. Замерке су се односиле и на документоване случајеве прекорачења дозвољене силе, али и на инерцију током организованог паљења бакљи на крововима вишеспратница. Сада када је ванредно стање укинуто, сматра истраживач Београдског центра за безбедносну политику Саша Ђорђевић, надлежне институције требало би да испитају сваки споран случај.

– Одбор за одбрану и унутрашње послове Народне скупштине, Заштитник грађана и Сектор унутрашње контроле МУП-а су једни од најзначајнијих контролора полиције. Ако посланици укину ванредно стање, чланови Одбора треба да затраже од МУП-а ванредни извештај о поступању полиције током ванредног стања и донесу закључке о поштовању политичке, идеолошке и интересне неутралности у раду полиције, као и о уоченим незаконитостима или неправилностима. Додатно, Заштитник грађана и Сектор унутрашње контроле МУП-а треба да преиспитају законитост и правилност у раду полицајаца сваког појединачног случаја где постоје пријаве грађана, али и сумња да није све урађено по прописима. Посебно је важно да се утврди одговорност и предвиде санкције у оним случајевима који су узбуркали јавност, односно причало се о њима у медијима или на друштвеним мрежама“, написао је Ђорђевић за пројекат „Отворена врата правосуђа“.

Србија међу строжима

Ограничење права на слободу кретања грађана Србије које су одредили представници власти у Републици Србији у циљу спречавања ширења заразе вируса Ковид 19, једно је од најдрастичнијих у Европи, показује анализа Београдског центра за људска права о мерама ограничења и забране слободе кретања у европским земљама. Током ванредног стања ограничена су бројна људска права грађана Србије гарантована Уставом и ратификованим међународним уговорима. Анализа је показала да је за време пандемије Ковид 19 у у Европи у 69 одсто држава уведена мера која ограничава слободу кретања, у 18 одсто држава уведен полицијски час, а у 15 одсто држава су уведене мере које додатно ограничавају слободу кретања старијих особа.

Да ли се Вучић повлачи из политике сазнајте ОВДЕ!

Извор: danas.rs

 

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА