Шта је тежиште у вашој кампањи?
Свест да је, поред промене актуелне власти, Србији потребна коренита промена политичког система. Свест да живимо у земљи у којој је партијска књижица најважнији документ, важнији и од студентског индекса, праве дипломе или радне књижице. И свест да тако више не иде. Зато је наш апсолутни приоритет да најзад омогућимо грађанима да бирају своје представнике по имену и презимену. Само ћемо тада, када људи у политици буду дуговали своје мандате како страначкој припадности и идеологији коју заступају тако и властитом имену и угледу, успети да разбијемо ту строгу хијерархију у странкама.
Шта тиме добијамо?
Само тако ћемо успети да разбијемо негативну селекцију и само тако ћемо успети да разбијемо снагу странака, страначких војски и машинерија које више неће бити у могућности да утичу на медије, на правосуђе, на запошљавање у јавним предузећима и које неће моћи да утичу на токове новца тј. буџетских средстава. То је основни предуслов да Србија продише.
Како бисте решили проблем Косова и Метохије?
Правни оквир за решавање проблема КиМ је јасан и недвосмислен. То је Устав Србије и Резолуција 1244 СБ УН као и принципи општег међународног права. И од тог оквира не може и не сме бити одступања. То је оквир за преговоре и за решење кризе која се мора завршити реинтеграцијом наше јужне покрајине у пуни уставноправни поредак Србије. Тај процес ће наравно трајати јер је реч о стратегији којом се постепено мења садашња реалност, али у томе и не треба журити. Не журе ни Грци ни Турци на Кипру као што не брзају ни Израелци ни Палестинци на Блиском истоку. Важно је само јачати, у сваком погледу, српски корпус на КиМ и јасно ставити до знања да ће безбедност Срба бити гарантована.
У медијима се спомињу нека решења као што је подела Косова или разграничење...
Било каква врста признања сецесије КиМ илити предаје те територије била би двоструко погубна по нас. Прво, тиме бисмо извршили идентитетско самоубиство и негирали сопствену традицију, историју и културу. Замислите само да ли бисмо након таквог бешчашћа и даље могли да читамо „Горски вијенац”, српску епску поезију, „На Газиместану” Милана Ракића или да посматрамо „Грачаницу” Надежде Петровић... Друго, предајом КиМ би се дестабилизовао читав регион због отварања и конкретизације питања тзв. велике Албаније па бисмо се, уместо прављењем реда у земљи, наредних 30 година бавили геополитиком и сукобима. Ја то не прихватам.
Који је ваш економски приоритет?
Корупција и безакоње директно утичу на економију и животни стандард свих нас. Тај башибозук нас кошта два одсто привредног раста годишње. Огромни новци се сливају у приватне џепове партијских послушника и фирми сателита. Зато ћемо се немилосрдно обрачунати с корупцијом тако што ћемо пооштрити казнену политику, онемогућити да се за дела корупције изричу казне испод законског минимума, генерализовати институт прикривеног иследника, односно омогућити посебне доказне радње у погледу дела корупције и усвојити закон о пореклу имовине који се неће тицати свих грађана, као данас, већ ће се искључиво односити на носиоце јавних функција од 1990. наовамо. Тај ред и правда се морају успоставити јер људи из земље одлазе због економске ситуације, а можда и више, због безакоња и неправде. Што се економије тиче, апсолутни приоритет је, уз наставак великих инфраструктурних пројеката, реиндустријализација.
Шта бисте прво урадили?
Формираћемо развојну банку и посебну пажњу посветити сектору информационих технологија и наменској индустрији. Иако не учествује с више од седам одсто у структури нашег БДП-а, пољопривреда остаје стратешки важан сектор. Ту ћемо посебну пажњу усмерити на едукацију пољопривредних произвођача, стабилност и предвидљивост откупних цена уз разбијање монопола или картела. Чека нас велики посао, али као што сам рекао, предуслов за све је да претходно направимо ред у кући.
Вучић и Дачић због другара Орбана ћуте на “велику Мађарску”. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Политика