Око 35.000 Американаца стационирано је још увек у више америчких база у Немачкој. На врхунцу Хладног рата било их је десет пута више. Сада председник Сједињених Држава, Доналд Трамп жели да из земље својих предака повуче још десет хиљада војника. Барем тако пишу медији који се позивају на представнике америчке владе.
Портпарол Владе Немачке, Штефен Зајберт у почетку уопште није видео разлог да се реагује. „Ако постоје званичне информације онда можемо то и да коментаришемо. Медијски написи за нас нису разлог.“ Зајберт је урадио исто што и његова шефица, Ангела Меркел радо ради у таквим случајевима. Уместо да на такве претње, барем их тако виде политичари који се баве безбедношћу, оштро одговори, он је хвалио ангажман америчких трупа у „оквиру Нато савеза за нашу безбеднсот“.
„Колосална грешка"
Чак иако ништа званично још није стигло из Вашингтона, вест је изазвала пометњу у политичком Берлину. Демохришћанин, Петер Бајер координатор за трансатлантске односе сматра да би овакво једно повлачење трупа „уздрмало стубове трансатлантских веза". Његов партијски пријатељ, Јохан Зојлен у Трамповој наводној најави види још један разлог да се Европа пробуди и да се у војном смислу више ослони на саму себе. Исто то захтева и председник Посланичког клуба ФДП, Ролф Мицених. И док се бројни политичари мање-више отворено жале на Трампову непредвидљивост, потпредседник Посланичког клуба ФДП, Александар граф Ламсдорф упозорава да се не прекидају нити за разговоре.
Критика на Трампов рачун стиже чак и са америчке војне стране, од некога ко веома добро познаје питања безбедносне политике. Некадашњи врховни командант америчких војних снага у Европи, Бен Хоџс, који је пре него што је пензионисан био стациониран у Визбадену, упозорио је у једном твиту да би повлачење било „колосална грешка“ и „поклон“ руском председнику Владимиру Путину. „Америчке трупе нису стациониране у Европи како би штитиле Немце“, стоји у његовом твиту. Као део Нато њихов задатак је да „штите све чланице укључујући и САД“.
Колин Пауел из Трампове Републиканске странке отишао је корак даље. Некадашњи шеф Генералштаба и министар спољних послова САД, замера Трампу због наводног повлачења трупа, јер би то био део једне политике, која би „практично сваког на свету“ окренула против Америке. То није у интересу САД. Пауел је чак најавио да ће на предстојећим изборима гласати за Џоа Бајдена из Демократске странке.
Базе у Немачкој – стратешки важне за САД
Но, није то први пут да Трамп прети Немачкој повлачењем трупа, јер профитира од америчке заштите а наводно сама не издваја довољно за одбрану. С друге стране Пољска, са значајно већим буџетом за наоружање, то ради како треба, сматра Трамп. Он стога жели да награди Пољску. Прошле године је, током посете пољског председника Анџеја Дуде Вашингтону набацио причу о пребацивању америчких трупа из Немачке у Пољску; Дуда је као знак захвалности желео да базу назове „Форт Трамп“.
Са пребацивањем војника касније је претио и Ричард Гренел, амбасадор Немачке у Берлину који је у међувремену враћен у Вашингтон. И пољски премијер, Матеуш Моравиецки сада је поново изјавио како се нада да ће амерички војници бити пребачени у његову земљу у случају да напусте Немачку.
Ако то пак Трамп стварно мисли, тај план не би био само споран политички сигнал, већ би га било веома тешко логистички спровести. Јер, базе у Немачкој нису тамо неке. Са Аеродрома Рамштајн у Рајнлад Пфалцу полећу авиони у правцу Блиског истока и Авганистана. Из главног седишта у Штутгарту Американци координирају своје снаге у Европи и Африци. Војна болница у Ландштулу код Рамштајна је највећа тог типа ван Сједињених Држава. Па чак и ако се још смањи број војника у Немачкој, ова земља и даље има највећи број америчких војника у Европи – и то у свеукупним стратешким интересима САД широм света игра одлучујућу улогу.
Не треба заборавити да би, у случају да дође до пребацивања великих америчких контигената у Пољску, Русија то могла да схвати као нечувену провокацију и реагује на одговарајући начин. А нико у Нато нема интереса за тако нешто.
Можда плана уопште нема
Али, зашто је Трамп изговорио своје наводне претње? Да ли је то због тога што Меркел неће да путује у САД на Самит Г7 и тиме вређа Трампа? На то сумњају на пример политичари Јирген Харт (ЦДУ) и Јирген Тритин из Зелених. Али, Штефен Зајберт, портпарол немачке канцеларке је још једном појаснио: „Канцеларка је рекла да се крајем јуна захвалила на позиву, али да због комплетне ситуације у вези са пандемијом није у ситуацији да се лично појави у Вашинготну“.
Некадашњи амбасадор и човек од Трамповог поверења, Ричард Гренел одбацио је „трачеве“ како је он наводно натерао Трампа на редуковање трупа. Гренел је често необично жестоко улазио у клинч са Владом Немачке, пре свега око питања издатака за одбрану. Сада је на питање одговорио да се на плану „ради од прошле године“.
Но, питање је да ли тај план уопште постоји. Јер, након четири дана се још увек нико не оглашава ни у Белој кући ни у Пентагону.
Да ли је дакле могуће да су у питању празне претње и да од повлачења неће бити ништа? То је у најмању руку рекао некадашњи амбасадор у Немачкој, Џон Корнблум у једном интервјуу. И Едгар Кноблох, градоначелник баварског градића Графенвер, где се такође налази важна америчка база, се не узбуђује око тога. Неће бити смањења, уверен је Кноблох. Напротив: „Графенвер добија на значају“. Американци су наводно технички чак надоградили базу. А ни Мајк Помпео, током његове посете пре пола године није говорио о повлачењу.
Како се Црна Гора наоружава уз помоћ канадских кредита, сазнајте ОВДЕ!
Извор: Дојче веле