Закон је усвојен подршком владајуће партије председника Реџепа Тајипа Ердогана и њених националистичких савезника, упркос забринутости опозиционих странака да се тим законом дају овлашћења недовољно квалификованим снагама, што може довести до кршења људских права и "даље ерозије слобода".
Закон је одобрен након неколико дана интензивне дебате, која је клуминирала насиљем у уторак, када је један опозициони посланик рекао да га је ударио посланик националистичке странке.
Према опозиционим лидерима, Ердоган спорним законом жели да направи личну паралелну грану за спровођење закона која ће бити састављена од његових лојалиста.
Цивилни стражари, познати под називом "бекчи", традиционално су чували крајеве и паркове, наоружани само пендрецима и носећи пиштаљке. Снаге су укинуте и припојене полицији 2008. године, али их је Ердоган поново успоставио након неуспешног покушаја пуча 2016. године.
Припадници су обучени у јакне са натписом "бекчи" и униформе налик на полицијске. У Турској их често исмевају због неефикасности, јер су се њихова задужења углавном сводила на патролирање улицама са пендрецима и опомињање грађана због ситних преступа.
Међутим, према новом закону, више од 21.000 припадника цивилне стражаре, које сада укључују жене, моћи ће да користе ватрено оружје, заустављају возила, проверавају личне карте, претресају људе, задржавају осумњичене и воде их до полицијске станице.
Критичари кажу да је давање моћи цивилним стражарима да спроводе закон неуставно и боје се да ће регрути, чија обука траје 60 дана, злоупотребити своју моћ. Многи страхују да ће стражари бити Ердоганова продужена рука у руралним регијама које су жаришта сукоба између етничких Турака и Курда.
Главна опозициона Републиканска народна партија и још две опозиционе странке гласале су против предлога закона, тврдећи да је реч о покушају владе да формира лојалне снаге милиције.
Они су изразили забринутост да ће се снаге понашати као "полиција морала" у складу са конзервативним и верским вредностима владе и уплитати се у приватни живот људи.
Поред забринутости да влада покушава да створи полицијску државу, постоји и она да "бекчки" нису довољно квалификовани за овлашћења која им се дају. У прошлости је често долазило до инцидената, попут видеа који се појавио у фебруару на коме неколико стражара малтретира ћовека који им није дозволио да га претресу.
Опозиционе партије су критиковале владу и због тога што у овим тренуцима даје приоритет снагама безбедности уместо да се фокусира на незапосленост и друге негативне последице пандемије корона вируса.

Трамп искрено: Америка неће да решава проблеме земаља за моје нисмо ни чули! Прочитајте ОВДЕ све детаље.
Извор: Блиц