Наиме, после тзв. Трапаве недеље или Духовске недеље почиње пост који траје све до Петровдана, празника Светих апостола Петра и Павла који се обележава 12. јула
Петровски или Петровдански пост један је од четири велика поста верника у Српској православној цркви. Иако не тако строг као божићни, током поста Светих Апостола не једе се месо, бели мрс и јаја.
У току овог поста понедељак, среда и петак се посте на води. Уторак и четвртак се посте на уљу, док су субота и недеља на риби.
Почетак Петровског поста је покретан, јер зависи од Васкрса, а завршетак је непокретан. Тако Апостолски пост најкраће може да траје једну седмицу и један дан, а најдуже шест седмица.
Сврха поста не може се постићи само уздржавањем од мрсне хране, већ и уздржавањем од лоших мисли, речи и дела и уз обавезну молитву, по узору на Спаситеља који је постио у пустињи и чији су пример потом следили Богородица и апостоли.
Када једанпут у току дана узимамо храну без уља и вина, и то претежно некувану, суву то је пост уз сухоједење. Када узимамо храну, такође без уља и вина, више пута на дан, али кувану у води то је пост на води.Када узимамо храну која је спремана са уљем, више пута у току дана. Тада можемо користити вино и рибу то је пост на уљу и вину.Када узимамо храну која је спремана са рибом, такође више пута у току дана то пост на риби.
Овај пост установљен је на основу успомене на Апостоле који су после Силаска Светога Духа, а пре одласка на проповед Св. Јеванђеља, постили. Дан уочи Петровдана се такође строго пости, осим ако падне у суботу или недељу, када је дозвољена употреба уља. Уколико Петровдан падне у среду или петак, тога дана не мрсимо већ једемо рибу, вино и уље.
Прочитајте ОВДЕ oд чега се то Мило неће опоравити.
Извор: Курир