Ђурић је за телевизију Прва рекао да ће се Београд потрудити да касније у току месеца буде добар домаћин специјалном представнику ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославу Лајчаку, који данас стиже у Приштину.
Како наводи Ђурић, Београд ће се трудити да буде бољи домаћин од Приштине што, како додаје, неће бити тежак задатак будући да се део политичара у Пришитни већ изјаснио да не жели да разговара са Лајчаком.
- Ми желимо са свима да разговарамо, јер мислимо да представимо своје аргументе свима и да цео свет зна каквом су терору и притисцима у претходним годинама били изложени Срби са КиМ - рекао је Ђурић.
Он је истакао да се на велика звона покренуло српско лобирање за косовско питање што се, како каже, види кроз однос према саговорницима који долазе у Београд, кроз то што је тим који предводи председник Србије довео до повлачења 18 признања независности КиМ, као и кроз то што је онемогућено да Косово уђе у међународне институције.
- То је резултат чињенице да смо после много година лобирање поставили као централни део наше политике - рекао је Ђурић.
Упитан када се може очекивати наставак дијалога, Ђурић је рекао да Приштина од 2018. године отворено спречава и опструише дијалог, а да треба видети да ли ће се то променити са новом владом, на челу с Хотијем.
- Важно је да видимо и с каквим идејама и плановима и циљевима ће и посредници ући у дијалог - рекао је Ђурић.
Истакао је да Београд хоће заштиту државних и националних интереса, светиња и народа на КиМ, као и територије, за шта има чврсте аргументе, Резолуцију 1244, Устав Србије.
- Чули смо најаве представника Приштине које не остављају превише места за оптимизам, они кажу да неће да преговарају ни о чему сем о признању независности Косова - рекао је Ђурић и истакао да то не долази у озбир.
Како каже, Србију неће нико натерати да призна независност Косова.
- Ми можемо да разговарамо о томе како да направимо мир, очувамо стабилност, како да лакше циркулишу људи, роба и капитал преко административне линије, као и о читавом низу договора од раније, попут ЗСО, што нам дугујете - рекао је Ђурић.
Он је истакао да Србији нико неће моћи да намеће решења , наводећи да су та времена давно прошла.
Говорећи о односима политичара у Приштини, Ђурић је рекао да се сада једно крило Албанаца такмичи у вређањима и нападима на САД и председника САД Доналда Трампа, док друго крило вређа и напада Лајчака, ЕУ, Брисел.
- За разлику од ранијег периода када су они деловали јединствено и синхронизовано, а Србија није лобирала, говорим о периоду пре 2012. године, данас је ситуација повољнија - рекао је Ђурић.
Највеће ново жариште короном биће управо избори. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг