Док траје тишина, постоји неколико ствари које су законом забрањене, међу којима су и одржавање јавних скупова, објављивање процене изборних резултата, као и свака врста изборне пропаганде.
Забрана истицања симбола
Такође, још једна ствар није дозвољена, а то је да се на бирачком месту и на раздаљини од 50 метара од њега не смеју истицати никакви симболи, нити се сме објављивати и делити пропагандни материјал оних који учествују на изборима.
Ако се оваква ситуација деси, бирачки одбор се, по закону, распушта, а гласање се на том изборном месту понавља.
Гласање, али без изјава
На дан гласања, што је ове године 21. јун, од отварања бирачких места од 7 часова ујутро, до 20 сати увече, кандидати, функционери можи ће да буду фотографисани, и дозвољено је објавити извештај о томе где су кандидати гласали. Међутим, оно што је забрањено, јесу њихове изјаве.
А шта се сме?
Осим забрана, постоји и неколико ствари које су без обзира на тишину дозвољене. То је, између осталих, емитовање информација о одзиву бирача.
Такође, могуће је објавити и спотове надлежих републичких органа и невладиних организација у којима се грађанима објашњава како и на који начин могу да гласају.
21 листа, 6,5 милиона гласача
На предстојећим парламентарним изборима учествује 21 изборна листа странака и коалиција. Све оне ће се борити да пређу цензус, који од ове године износи три одсто од броја изашлих бирача.
Број посланичких места у парламенту није промењен, тако да је и овог пута 250.
Како је саопштено, право гласа на изборима има 6.583.665 грађана Србије, а гласаће се на 8.386 бирачких места.
Републичка изборна комисија (РИК) дужна је да званичне резултате саопшти најкасније до 25. јуна у 20 сати.
Мило у недељу хапси митрополита Амфилохија?! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Блиц