Гренелов приступ према европским савезницима, према том листу, Европљани нису добро прихватили, оптужујући га да игнорише и потцењује демократију на Косову и затвара очи на ауторитаризам у Србији, наводи Косово онлајн.
- Сумњам да на овај начин можете решити ситуацију попут Косова, на начин на који Гренел покушава - рекао је бивши специјални изасланик ЕУ за Косово Волфганг Петрич и додао да је са Гренелом све "само конфузно".
Наводи се да се Гренел још увек нада дипломатској победи на Балкану, уочи америчких председничких избора у новембру, а позив за Косово и Србију за 27. јун, тај медиј оценио је као изненадјујући.
Они који подржавају Гренелове идеје говоре да пре него што је он ушао у дијалог, преговора није ни било, док критичари изражавају забринутост да је посета САД награда за људе које у њиховим земљама критикују због нарушавања демократије.
Њујорк тајмс додаје да су до сада све америчке администрације, било демократе или републиканци, биле гарант безбедности на Косову, у сарадњи са Европљанима, "али под Трамповом администрацијом, сарадња с европским партнерима је нестала, састанак за следећу недељу заказан је без консултација са ЕУ".
Гренел је покушао да реши то питање повећавањем притиска на Косово, додаје се.
- Заборавили смо ко је наш клијент. То није Србија, већ Косово, држава чије смо формирање помогли, служили и штитили - рекао је саветник за Балкан и саветник Стејт департмента током рата на Косову Дјевид Л. Филипс.
У Србији се позив Вучићу види "као подршка његовим аутократским методама", како каже лидер опозиције Драган Ђилас.
Примећено је, додаје се, да су стране потписале одвојене документе са различитим текстовима.
Неки од Гренелових присталица рекли су да Тачи и Вучић тајно воде дијалог о мировном споразуму, хвалећи напоре САД.
Драматични апел Срђана Нога грађанима да изађу на улицу погледајте ОВДЕ.
Извор: Директно