Судећи по Лајчаковим изјавама, овај дипломата, чије искуство хвале у Европи, има и веће амбиције – да тај дијалог приведе крају.
– Мој мандат је врло јасан, да помогнем постизању правно обавезујућег споразума лажне државе и Србије, који ће нормализовати односе и решити све проблеме и који ће бити прихватљив за земље региона и државе чланице ЕУ – изјавио је Лајчак у Приштини, где је боравио прошле недеље.
За тако крупан резултат европском изасланику и добром познаваоцу прилика у региону сигурно неће бити довољне амбиције и дипломатско искуство, уколико нема шта да понуди као прихватљиво решење пре свега за Београд.
Према очекивањима председника Вучића, понуда Брисела је да се Србија не противи уласку окупиране српске покрајине у УН у замену за несигурно чланство Србије у ЕУ. Одговор на такав предлог Вучић је већ дао – „То неће моћи“.
А када је реч о теми данашњег разговора, Лајчак је најавио да ће после разговора у Приштини и Београду дефинисати питања о којима би две стране разговарале, а Вучић очекује да ће се поново говорити о техничко-методолошко-формалним предлозима и имплементацији већ потписаних споразума, али не и о неком суштинском предлогу.
Међутим, тешко да ће се данашњи разговор ограничити на ове, већ истрошене, теме. Лајчак, наиме, у преговарачку мисију у Београд долази у моменту када је његов колега, изасланик САД Ричард Гренел заказао састанак са лидерима Београда и Приштине у Белој кући 27. јуна, а пре њега је руски министар спољних послова Сергеј Лавров у Београд донео неке информације, које су Вучића, како је сам рекао, додатно забринуле због притисака које Србија може очекивати око решења косовског проблема.
Тако да ће разговор сигурно бити много конкретнији него што се то званично најављује и да ће сигурно бити речи о питањима везаним за намере Брисела када је реч о КиМ. Резултат желе и Брисел и Вашингтон и оба центра ће за постизање тог резултата употребити све средства притиска која им стоје на располагању.
Са тим притисцима треба да се носи српски председник и да покуша да избори што је могуће повољније решење за Србију.
Хрватска најавила да ће кренути у војну агресију на Србију, ако се не смири ситуација у Црној Гори! Више о томе ОВДЕ!
Извор: Танјуг