Тачи је потврдио да ће то питање бити део разговора у Белој кући 27. јуна и навео да би демаркација границе са Србијом могла да отвори различите теме и дискусије, али није открио шта би то тачно могло да буде.
"Не постоји споразум између две суверене земље без демаркације границе, без постављања граничне линије од стране стручњака две земље. Ово је методологија која се користи у случају постизања споразума о међусобном признавању двеју земаља. Они који другачије мисле не знају политику, дипломатију и друге сфере. Демаркација ће, наравно, бити урађена на тренутним линијама, али то се мора закључити. Ово отвара разне теме и дискусије, ја нисам стручњак у том погледу, али не може се закључити сукоб између тзв. Косова и Србије без дефинисања граничне линије, демаркације. Наравно, био сам, јесам и остаћу велики присталица да се Прешево, Медвеђа и Бујановац придруже тзв. Косову. Знам да ће бити врло тешко, али то ме не спречава да ово питање увек износим у разговорима“, рекао је Тачи.
Он је указао да нико нема монопол у вези с тим питањем.
"То није нечије власништво, није ни моје, то је питање принципа и у Вашингтону ће бити стабилних принципијелних разговора", рекао је он.
Што се тиче идеје о мини Шенгену, Тачи каже да постоје различите идеје за економски развој, али оно што је, како наводи, сигурно је да неће бити мини-Шенгена.
Према његовим речима, фокус би требало да буде на узајамном признавању и чланству тзв. Косова у УН.
"Ми ћемо се суочити као једнаке стране са нашим државним заставама, они ће имати мале, минималне могућности да постигну договор. Али урадићемо најбољи посао. Неће бити мини-Шенгена. Сада постоје различите идеје, постоје различите оцене различитих европских и америчких стручњака и дипломата. Али заиста, само они који ће бити за преговарачким столом суочиће се са реалношћу", рекао је Тачи.
Тачи је навео, да посета премијера Авдулаха Хотија Бриселу неће моћи да промени агенду Вашингтона, додајући да ће у трећој недељи јула дијалог бити настављен на самиту у Паризу.
"Мислим да ће ови састанци бити корисни за земљу и премијер ће се упознати са новим властима у Бриселу. Свака посета било ког институционалног или страначког лидера било где у Бриселу или Вашингтону добродошла је за нашу земљу. Ни под којим околностима нема фактора који би могли променити агенду Вашингтона, јер је амбасадор Гренел изнео јасан фокус, а стране су се већ сложиле да ће се цела ствар догодити у Вашингтону, с могућношћу наставка на Самиту у Паризу", рекао је Тачи.
Прочитајте ОВДЕ шта садржи хашка оптужница против Хашима Тачија.
Извор: Косово онлајн