Потопљене су чак и две новоизграђене које су донација ЕУ, а које нису ни усељене. Опет је потопљен и део Липарске улице, као и домаћинства у улици Пане Ђукић, које су преко пута ромског насеља Мала Губа. Плављење тих кућа требало је да спречи управо пројекат који је финансирала ЕУ.
- Ништа нису урадили. Вода се вратила одмах испод бедема који су направили и потопила чак и ове нове куће у које нико није ни стигао да се усели. Требало је да продуже бедем и прошире корито реке - казао нам је Бејтеш Амзић, чија кућа је страдала услед поплаве пре два дана.
Он додаје да је вода преплавила исти терен у року од петнаест минута. Да је опет исто показује и чињеница да је за 93 особе направљен привремени прихватни центар у сали Техничке школе „15. мај“ где су смештена лица чије су куће поплављене.
Огорчени су и становници Липарске улице, као и улице Пане Ђукић, јер им се понавља прича од пре шест година.
- Одмах смо знали да од тога нема ништа. Прво су причали да раде обе стране реке Топлице, а затим само ону која је са ромске стране. Знали смо да нас то још више угрожава, али ко нас пита. На крају, опет смо сви прошли исто - каже становник Липарске улице, који је са комшијама данас долазио у Градску управу како би их подсетио на проблем.
Пројекат који је финасирала ЕУ је права мистерија. Требало је да буде завршен прошле године у ово време, али се, како смо незванично сазнали, тражило продужење рока од годину дана. Нико никада није видео како заправо изгледа тај пројекат, ко је извођач радова, ко надзорни орган.
Ни у једном тексту на ту тему који постоји на градском сајту нема ни слова, а табла која је постављена нема ни једну информаицју, иако би требало да на њој буду генералије. На крају уз очито велику муку, све се наводно привело крају, али у 12 кућа које су направљене нико није стигао да се усели и чак је у две продрла вода.
- Ова поплава, на жалост изазвала је огромну сумњу да је тај новац бачен, односно да се око тога све време све крије, да нико не зна ко води пројекат, где су отишле паре, а како је урађено говори и податак да испада да ништа и није урађено, јер је ситуација иста - казао је председник Иницијативног одбора Странке слободе и правде у Прокупљу Миломир Андрић.
Оно што је посебно занимљиво је да се утрошен новац у све радове не слаже са сумом коју су прокупачки функционери раније јавно објавили као донацију. Наиме, на званичном сајту Града Прокупља у последњем тексту на ову тему који је објављен 27. маја ове године наводи се да је тај пројекат финансирала ЕУ са 1.263 милиона евра, а 24. јуна ове године након што је кренула поплава локална самоуправа се похвалила да је дала 50 милиона динара за чишћење речног корита и изградњу бедема на реци Топлици и Стражавачком потоку који се баш код овог насељу улива у Топлицу.
На наше питање где је још 800.000 евра, на крају смо добили одговор да је ЕУ уложила 919.545 евра, а предузеће Србија воде 26,6 милиона динара у овај пројекат. Простом рачуницом и након те исправке утрошеног новца недостаје око 121.000 евра!
Вучић каже да су Срби недисциплиновани и да зато имамо велики број заражених! Више о томе ОВДЕ!
Извор: Директно