Најновије

ТАРЗАН ОБЈАСНИО: Србима и даље забрањен улазак у ЦГ! Ево шта треба да се догоди да би се то променило (ВИДЕО)

Тарзан Милошевић, амбасадор Црне Горе у Србији изјавио је да је потребно да се број оболелих од коронавируса у Србији смањи са 4.000 на 2.000, како би грађанима Србије било дозвољено да путују у Црну Гору.

Тарзан Милошевић (Фото: Јутјуб)

Он је појаснио да је дозвољен улаз грађанима из држава које имају до 25 оболелих на 100.000 становника, а да би наша земља ушла на листу земаља са таквим односом, неопходно је да "број оболелих буде 2000". Он је изразио наду да ће ускоро то да се промени, као и да ће туристи из Србије путовати у ову земљу.

"Црна Гора је проблему епидемије коронавируса пришла на веома озбиљан начин, и сви знају да је 15. јануара стртовала са мерама, а да смо првог зараженог имали 15. марта. Тада, (15. јануара) било је можда и отпора у јавности због тих мера, затварања угоститељских објеката, међутим, превентивни наступ је донео резултат", напомиње Милошевић.

Према његовим речима, "девет преминулих је за све породице велики број, као и за државу, али је значајан број људи спашен".

"Верујем да је све што је урађено у претходном периоду урађено на један веома квалитетан начин, и Црна Гора је проглашена за "корона фри" дестинацију, да нема заражених, и на тај начин су створене добре претпоставке да можемо да наставимо оно што је везано за економске мере", навео је он.

Милошевић објашњава да је Црна Гора је одредила стандарде за земље чијим је грађанима омогућен улазак у Црну Гору, који износе - 25 инфицираних људи на 100.000 становника. Србија, за сада, под овим околностима, не испуњава те стандарде, тако да грађани Србије не могу путовати у Црну Гору.

"Пошто има доста дилема, да будем потпуно јасан, људи који имају своје фирме, и који се баве послом у Црној Гори, могу да уђу у Црну Гору, под одређеним условима (самоизолације). То не мора да буде на стриктном простору. Он може да се креће на релацији од своје фирме до објекта где је смештен. Такође, људи који имају чланове породица у Црној Гори, који се брину о њима, особе којима је потребна пажња, водимо и о томе рачуна", рекао је он.

Милошевић појашњава да те неопходне дозволе за поменуте категорије грађана издаје Национално координационо тело.

"Грађани Србије се обраћају амбасади, и она тај захтев шаље Националном координационом телу, оно даје дозволу, одређује се један дан, или два дан током недеље, за улазак у Црну Гору. То је потребно због тога да би се организовао конвој за улазак људи на дестинације где су ти смештајни центри", каже Милошевић.

На питање да прецизира улогу конвоја, он објашњава да уколико се пријави 40 или 50 људи, они требају да буду смештени у карантин, а да би поступак био једноставан држава је организовала организовање конвоја. Тим конвојима се грађани спроводе у посебно одређено објекте за такву намену, а које Влада Црне Горе одредила.

"Желео бих и још нешто да појасним. Грађани Црне Горе, који живе у Србији, а који оду у Црну Гору, морају да иду у карантин. И ја када бих отишао, и ја бих морао да одем у карантин. У самоизолацију иду људи који су млађи од 11 година, старији од 70 година, људи који иду са чланом породице који се лечио у Србији, или они који иду на сахране, они бораве на дан или два и враћају се назад у Србију", објашњава Милошевић.

"Људи који иду послом, дужни су да кажу која то фирма, где раде и где ће бити смештени. И на тој релацији: посао-боравак је дозвољено кретање. Туристи из Србије, за сада, не могу да уђу у Црну Гору", наглашава амбасадор Црне Горе.

"Волео бих да грађани Србије могу да уђу у Црну Гору, и волео бих да то буде веома брзо. Али, ево о чему је поента. Србија тренутно има око 4400 људи који су инфицирани, а отприлике цифра нека која би се кад би се упоредило 25 на 100.000, онда је 2.000. Пошто се у болницама налазе 460 људи, остаје око 4.000 људи. када би се сада направио тест у Србији, за два до три дана, гарантујем да би Србија испунила те услове који су прописани на такав начин", рекао је Милошевић.

Он је рекао да је Словенија урадила највећи број тестова, али да се "Србија примиче тој цифри".

"Овде говоримо о броју заражених. Србија је урадила три пута више тестова од Бугарске, и Бугарска има два пута мање заражених, и испуњава стандарде за улазак. Највећи број туриста нам долазе из Француске, Италије и Велике Британије, а они су такође на овој листи (чијим грађанима је забрањен улаз). Критеријум је одредио Институт за јавно здравље, и речено је да ће се сваких седам дана то анализирати, и причаће се о још неким параметрима који могу утицати на ово", навео је он.

Прочитајте ОВДЕ шта је митрополит Амфилохије поручио Милогорцима.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА