Он у интервјуу открива колико кошта и каква је процедура за добијање дозволе за оружје у Србији, колики порез плаћају власници оружја и са каквим се ограничењима сусрећу.
Божић указује да оружје српске производње из године у годину губи на квлитету, а да су старије “Застава” пушке и пиштољи много квалилтетнији од оног који се данас производи. На тржишту пиштоља он објашњава да је тренутно водеће чешко оружје, а да их прати Немачка, Швајцарска, Аустрија и Италија.
Уредник “Дум дум” посебно указује на мањкавости кривичног закона и рестриктивног ограничења нужне одбране чиме се фактички отежава власницима оружја да се заштите од нападача, чак и оних који упадну у њихове куће и нападну породице. Он каже да је заблуда да би више легалног оружја повећало криминал и убиства и да светска пракса показује да су најбезбедније државе оне у којима прописии омогућују грађанима да једниоставним процедурама купе пушку или пиштољ.
Игор Маринковић (Правда) и Дарко Божић (Дум дум) (Фото: Хелм Каст)
- Када криминалац зна да су сви наоружани он се неће тако лако одлучити да почини кривично дело. Највећа стопа убистава и напада ватреним оружјем у САД је у републикама које забрањују ношење оружја и имају друга ограничења. У јужним државам где је ношење оружја легално стопа криминалитета је драстично мања –каже он.
Дарко Божић наводи конкретне цене појединог наоружања на српском тржишту, али каже да се оружје може набавити бесплатно.
- Многи људи у наследном поступку наследе оружје које не желе да задрже. Довољно је да одете до полицијске станице и они вам могу дати контакт. Такође у огласима често можете наћи оне који поклањају оружје које више не желе да држе – објашњава он.
Да ли је САД пред грађанским ратом сазнајте ОВДЕ.
Извор: Правда