Најновије

У БОЛНИЦАМА РАДЕ АРМИРАЧИ, ИСТОРИЧАРИ УМЕТНОСТИ: Гојковић у КЦВ запослио кумове, за лекаре нема места!?

Према статистикама, у Србији недостаје 15 одсто лекара у свим здравственим установама у земљи. И док због наводне забране запошљавања у јавном сектору 2.000 лекара чека на бироу, у здравствене установе се неометано запошљава немедицинско особље, те је у администрацији болница гужва као у лекарским чекаоницама. Тако се у појединим болницама, кажу у Синдикату лекара и фармацеута, нађе места и за историчаре уметности и армираче, али не и за лекаре.

Зоран Гојковић (Фото: Јутјуб)

У прилог овој тврдњи говори и чињеница да је у Клиничком центру Војводине, по доласку Зорана Гојковића на место Покрајинског секретара за здравство запослено скоро стотину људи на одређено време, а њихове плате иду директно на терет секретаријата, односно из покрајинског буџета.

Међу новозапосленима се нашло места и за шесторо људи који су редом постављани на кључна места у финансијском сектору КЦВ, а у међувремену су запослени на неодређено. Сви они су, индикативно, и у пријатељским и кумовским односима са секретаром за Гојковићем.

Међу првима је, запослена Биљана Гавриловић, која је крајем 2016. године постављена на место начелника финансија КЦВ. Поред тога што је одоворна за сва плаћања, Гавриловићева је наводно и кума секретара Гојковића. Њена рођена сестра Славица Петрић је иначе Гојковићева заменица у Секретаријату за здравство.

Симптоматично, и њен супруг Горан Петрић је такође запослен у КЦВ, где је од 2018. године задужен за техничко праћење реализације јавних набавки о којима се, одлучивало искључиво након кумовско/рођачких консултација у Гојковићевом кабинету.

У највећој војвођанској болници место се нашло и за секретаровог кума Будислава Петровића, сада помоћника директора за правне послове и финансије Клиничког центра. Петровић је запослен почетком 2019. године, а посао су му такође везани за финансије КЦВ.

“Из овога је сасвим очигледно да су на све кључне финансијске позиције у Клиничком центру постављени кадрови са кумовским и рођачким везама. У КЦВ се, поред набавки претплаћених медицинских апарата који се ни не користе, планирају и беспотребне реконструкције. Само за реконструкцију једне клинике Секретаријат је 2017. године већ уложио око 75 милиона динара, а сада се поново планира реконструкција те исте зграде”, каже извор из КЦВ, истичући да свим токовима новца у КЦВ управљају управо Гојковићеви људи.

Након што су преузели одељење финансија, било је потребно увезати га и са правном службом. За те потребе, у КЦВ су запослене још три особе. За помоћника директора за техничке послове 2017. године поставља се Ненад Ердељан, некадашњи полицијски инспектор и један од ретких упосленика КЦВ који на сваку плату добија и стимулацију од 30 одсто.

За начелницу правне службе, неопходне за све јавне набавке, 2018. године упошљава се Љиљана Чонкић, а почетком 2019. јој се у истој служби придружио и син Милан Чонкић, такође дипломирани правник. С обзиром да је оваквим кадровањем круг људи који се бави финансијама у КЦВ практично потпуно покривен “људима од поверења”, постаје јасно да је покрајиснким челницима од квалитета и броја здравствених радника очигледно битнији “квалитет” јавних набавки.

Портал Нова.рс је у последње две недеље послао више мејлова на адресу секретара Драгана Гојковића и управи болнице са питањима око запошљавању финансијских и правних стручњака у КЦВ, али су, по већ устаљеном маниру, одбили да одговоре.

Уместо лекара, пејзажни архитекта и армирачи

“Многи ти административни радници по систематизацији ни немају место у болницама. Тако у болницама имамо и историчара уметности, пејзажног архитехту, па чак и једног армирача. Ти људи не би смели ду никако да буду. Вд директора једне болнице, иначе лекар субспецијалиста, је изменио систематизацију и отворио места за четири помоћника директора. Помоћник директора у здравственој установи постоји када лице која обавља функцију директора није здравствени радник, па му треба помоћник директора за медицинска питања. Они су измислили четири помоћника, а не треба ни један”, каже Раде Панић из Синдката лекара и фармацеута.

Он додаје да је Влада уредбом омогућила директорима здравствених установа да да изврше “попуну плана”, чиме би могли запослити додатно медицинско особље. Међутим, њима у то случају остаје вишак управо тих немедицинских радника, који заузимају слободна радна места лекарима.

Прочитајте ОВДЕ   како би свака странка решила проблем Косова.

Извор: nova. rs

<main> </main>

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА