- Видим да има овде незадовољних колега који су очекивали да нас буде више. Морам да вам кажем да нисте у праву, јер нас је овде много. Знате ли ви неку другу адвокатску канцеларију која може да окупи 50 колега око једне идеје? Таква канцеларија не постоји, као што не постоји ни политичка партија која је окупила 50 адвоката. Мората да схватите да смо ми семенке које треба да израсту у једно велико дрво које ће пружити хлад и заштиту свим нашим грађанима од сунца које имамо у нашем правосуђу. Дакле, нас је овде много. Рекао сам да би било сјајно да нас дође 10 на овај протест, а дошло је пет пута више колега - рекао је Стојковић.
Имао је поруку за све своје колеге.
- Представљате најискуснији и најобразованији део популације. Представљате групу која има највише информација са терена - од клијената образованих и необразованих, како из света криминала, тако и из интелектуалних кругова. Ви све знате и данас сте се окупили око једне идеје. А она гласи: Устав мора да се поштује. Сви смо завршили Правни факултет и сви знамо иста права. Међутим, морам да вас упутим на једну појаву о којој морате да размишљате - рекао је Стојковић и додао:
- Дошли смо у ситуацију да нам се призната права ускраћују, а то је као када би вам неко данас одузео мобилне телефоне и комјутере, као када бисте писали налив пером уместо на тастатури. Све су то ствари против којих морамо да се боримо. У протесту смо јер се грађанима одузимају права коју су наши преци крвавом борбом стекли. Данас морамо да их бранимо за нашу децу. А ту нашу децу су судије осудиле.
Истакао је Стојковић да држава ништа није урадила да све њих заштити.
- Пре него што је уследила осуда, пре него што су они ухапшени, десио се апсурд који није смео да се догоди у европској држави. Људи си се спонтано окупили испред свог дома, испред Народне скупштине, а не скупштине власти. Скупили су се тамо зато што су имали нешто да кажу, зато што су имали за нешто да се боре. Људи имају свој глас и нико нема права да им га одузме. А шта је држава урадила? Она је на њих послала коњицу, гледали смо снимке, понашали су се као да је реч о животињама и говедима које треба растерати. То је оно што је држава урадила, а супротно томе је имала дужност да заштити демонстранте, јер у Уставу пише да држава мора да обезбеди услове за спровођење јавног окупљања. Мора да обезбеди сваком човеку да искаже протест.
Адвокат се пита ко су ти људи који су тукли децу у центру Београда.
- Држава је послала коњицу, та држава је послала хамере на децу. Ми смо данас лишени сазнања да видимо одакле су ти полицајци који су послати да туку децу у Београду, дали су они из Врања, Новог Сада, Ниша... Шта је са полицијом која је послата у Београд, одакле су они дошли да туку грађане које не познају? Веома је тешко полицајцу да туче људе са којима дели град, углавном се доводе из других градова. Држава је имала задатак да тај скуп подржи тако што ће обезбедити услове, тако што ће сваког хулигана који ће да квари скуп санкционисати и ухапсити. Тек на крају смо добили епилог, што значи да имамо државу која се организовала и ради против грађана. Имамо полицију која растерује грађане, већ припремљене судије и шаље их у затвор као највеће криминалце. Па, зар немамо веће криминалце? Како нису осудили силоватеље, убице, оне који су премлаћивали децу, који су чинили насиље у породици? Како је држава ефикасна само када треба осудити децу?
Урош Сиљановић је поручио да је овај скуп био протест против произвољног хапшења људи.
- Ми смо се окупили да бисмо исказали протест против произвољног хапшења људи који су учествовали на протесту и против кршења закона исказаним у поступцима полиције током и после протеста одржаних у Београду од 8. јула до данас. Желимо да искађемо негодовање због тих мера и да позовемо на поштовање Устава и закона - рекао је он и закључио.
- Од 30 до 60 дана су осуђени појединци. Они нису били упознати са правом на адвоката и нису били упознати са тим да имају право да ангажују браниоца. Зато су били осуђени експресно, јер у прекршајном поступку бранилац није обавезан, већ су само људи имали права на њега. Да ли ће остати у притвору до завршетка те казне зависи од тога да ли су ангажовали браниоца који би требало да уложи жалбу. Те прекшрајне пријаве падају јер приведенима није предочено да имају право на адвоката и што није испоштовано начело сразмерности, односно да таква кривична санкција није неоходна у друштву.
Русија на Криму разместила нове хеликоптере Ми-8АМТШ „Терминатор“. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: direktno.rs