Према чл. 152. египатског Устава, председник не може објавити рат или послати војску изван египатског територија без да претходно о томе затражи мишљење Већа за националну одбрану, као и одобрења две трећине заступника Заступничког дома парламента.
Према наводима египатског медија Ал-Ахрам, један од разлога председникове администрације за војно мешање у Либију је заштита египатских савезника у тој земљи од турске агресије. А египатски савезници у Либији су Либијска национална војска – ЛНА под заповедништвом генерала Калифе Хафтара и низ других снага на истоку те земље.
Каиро подржава и легитимни либијски парламент у источном граду Тобруку, тамо премештан након почетка крвавог грађанског рата у тој земљи. С друге стране Анкара подржава од УН-а признату либијску Владу националног јединства у Триполију на челу с Фајезом Ал-Сарајом, коју пак не признаје споменути законити либијски парламент. Дакле, довољно конфузно стање да га сватко правно тумачи на свој начин и да притом сви буду у праву. Уколико дође до египатске војне интервенције, постоји могућност за распад те земље на њен источни и западни део. Заправо би то била и потврда стварног стања на терену, које већ годинама указује управо на такав сценарио с обзиром како Либија, као јединствена држава де факто не постоји, већ се у њој води крвави грађански рат, у који су умешане и бројне регионалне и светске силе.
Египатски председник Ал-Сиси је у четвртак, 16. јуна, примио либијску делегацију (с истока земље) и изјавио како Египат неће остати пасиван пред непосредном угрожавање, која долази са либијске територије.
Које Путиново наређење је уплашило свет, сазнајте ОВДЕ!
Извор: geopolitika.news