Најновије

Ликвидација, стечај, дугови: Јовановићеве бизнис авантуре

Председник ЛДП-а Чедомир Јовановић одавно више није само политичар, а у последњих 10 година званично је Агенцији за борбу против корупције пријавио власништво у чак четири фирме. За бизнис очито није имао талента, јер су поједине његове компаније ликвидиране и отишле у стечај, а лошег вођења није поштеђена ни његова партија, која је већ пет година у блокади због дуга од око 105 милиона динара.

Чедомир Јовановић (Фото: Јутјуб)

Чедомир Јовановић, који ће још кратко време имати статус народног посланика, последњих дана нашао се у центру пажње јавности не због поражавајућег изборног резултата његове Либерално демократске партије. Наиме, он је пре неколико дана рекетом ударао власника Физио центра Жарка Ивковића, са којим фирма његове супруге Јелене Јовановић – “Фуд енд физио центар” има спор око пословног простора.

И сам Чедомир Јовановић Агенцији за борбу против корупције пријављивао је власништво у низу предузећа, а још 2010. године у његовој имовинској карти било је наведено да је сувласник фирме “Радна група”, која се бавила продукцијом и маркетингом, а која је две године касније већ ликвидирана.

Исте године пријавио је сувласништво, односно хиљаду акција у Комбинату алуминијума Подгорица (КАП), а 2011. тог предузећа више није било у његовој имовинској карти. КАП је 2013. отишао у стечај, потом у банкротство, а није познато на који начин је Јовановић остао без акција у тој компанији и да ли их је продао пре него што су кола кренула низбрдо.

СХСФ

Пре девет година Јовановић је пријавио Агенцији 25 одсто власништва у фирми “Basic solution group”, којој је 2012. промењено име у СХСФ. Те године Јовановић је био власник 45 одсто акција у том предузећу.

Међутим, како је раније објавила Политика, Привредни суд у Београду је у јулу 2015. покренуо стечај, а имовина компаније СХСФ је распродавана како би се намирили дугови.

Захтев за стечај СХСФ-а је поднела Марфин банка због дуга од 24 милиона динара. Та компанија Јовановића била је регистрована као друштво за услуге, трговину и посредовање, а претежна делатност фирме биле су консултантске активности.

Јелена Јовановић, супруга Чедомира Јовановића, била је директорка у овој компанији пре него што је покренут стечај. Лидер ЛДП-а је све до 9. фебруара 2015. године био уписан као сувласник ове фирме, након чега је његов удео пренет на извесног Драгана Унковића.

“Силоси” из Ковина

Политика је писала и да је Привредни суд у Панчеву покренуо 13. јула 2015. године, претходни стечајни поступак у предузећу “Силоси” у Ковину, у власништву компанија “Агропослови” и СХСФ, у тренутку када Јовановић није имао формалне везе са тим фирмама. Међутим, његова супруга је до 12. августа у АПР била директорка и законска заступница тог предузећа.

Суд је предстечајни поступак отворио на предлог Марфин банке из Београда. Истовремено, суд је забранио располагање имовином “Силоса”.

У образложењу захтева за предстечајни поступак, Марфин банка навела је да је “Агропословима”, 24. новембра 2014, одобрила краткорочни кредит од 200.000 евра у динарској противвредности.

Према писању Политике, осим “Агропослова”, као “солидарни дужници” у уговору су наведени “Силоси” из Ковина, СХСФ из Београда, али и Чедомир и Јелена Јовановић. Како је објављено. Марфин банка покушала је да дуг од предузећа са њихових рачуна, али то није могла да учини зато што су ти рачуни већ били блокирани.

Агрохаб

Лидер ЛДП је Агенцији пријавио је и стопроцентно власништво у предузећу Агрохаб, које је 2015. закупило део Фиделинке. Међутим, и пре тога та фабрика била је повезана са члановима породице Јовановић.

Како су објавили медији, “Фиделинка” је отишла у стечај 2010, а годину дана касније три њена погона издати су у закуп фирми “Агропослови”, у којој је директор и сувласник била Јелена Јовановић. Када су “Агропослови” отишли у стечај, закуп Фиделинке је у фебруару 2015. преузела компанија “Агрохаб”, као и све обавезе фирме његове супруге.

Међутим, одбор поверилаца је већ у новембру донео одлуку да откаже закуп “Агрохабу”, када је укупни дуг нарастао на око 76 милиона динара. Медији су објавили да је фирма Јовановића остала радницима дужна и по пет плата, да су добили спор пред судом, али да до новца нису успели да дођу.

У последњој имовинској карти објављеној на сајту Агенције за борбу против корупције нема ниједне компаније у власништву лидера ЛДП.

Расни нереди довешће до уништења САД. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: nova.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА