Према изјави, изградња хеликоптера одвија се према плану, заједно са додатним истраживачким и развојним радовима. Државни центар за израду хеликоптера објавио је да је већ почео да врши пробне летове.
Директор индустријског кластера Ростек, Анатолиј Сердјуков, рекао је да је хеликоптер Ми-8АМТШ-ВН технички осмишљен узимајући у обзир борбено искуство коришћења хеликоптера у данашњим оружаним сукобима.
„Мотори велике висине повећане снаге, нови систем ротора, проширени пакет наоружања, побољшана заштита и друге специфичности надограђеног хеликоптера повећавају његове борбене способности и омогућавају његово ангажовање у специјалним операцијама у најнеповољнијим условима. Прва фаза пробе требала би бити завршена у новембру. На крају ће се летовима придружити још два хеликоптера овог типа."
Руско министарство одбране потписало је уговор са руским произвођачем ротора на хеликоптерима на међународном сајму наоружања војске-2019 за испоруку десет најновијих хеликоптера Ми-8АМТШ-ВН. Оружје би требало да буде испоручено током 2020-2021.
Модификовани хеликоптери заснивају се на авиону Мил Ми-8 (НАТО назив: Хип), средњем хеликоптеру са двоструким турбинама, који је првобитно дизајнирао Совјетски Савез. Поред улоге транспортног хеликоптера, Ми-8 се користи и као ваздушно командно место, оружје и извиђачка платформа.
Нови хеликоптер развијен је узимајући у обзир искуство стечено током руских борбених операција у Сирији. Хеликоптер Ми-8АМТШ-ВН има додатну ватрену снагу коју пружају два бочно постављена 12,7 мм митраљеза напред. Хеликоптер је такође опремљен новом опремом за контролу лета и навигацију, жироскобилизованим опто-електронским системом, рефлектором са инфрацрвеним зрачењем, двопојасном светлосном опремом и прилагођен је за употребу сочива за ноћно осматрање.
Да би повећао своју борбену ефикасност, Ми-8АМТШ-ВН опремљен је дигиталним системом аутопилота и комплетом одбрамбених помагала која аутоматски откривају лансирање ракета послате на хеликоптер.
Кабина посаде и главни системи хеликоптера заштићени су напредним оклопом од легура титанијума. Под у пртљажном простору и странице хеликоптера заштићени су до прозора уклоњивим лаганим оклопом Кевлар-а како би се посади омогућила додатна заштита.
Шта је први пут успела руско-турска патрола у Сирији, сазнајте ОВДЕ!
Извор: Правда