“Тачно погледајте шта су били разлози пораста оболелих у Београду (мисли се на недавно одржане протесте прим.нов.) Ми смо данас постали четврта или пета земља у Европи по броју тестирања. Престигли смо Немачку. Ми желимо да људи у Србији разумеју. Ми смо донели другачије одлуке за разлику од других. Ми се боримо за животе људи, а не за политичке поене”, рекао је Вучић у јучерашњем гостовању на РТС-у и у истој реченици, малтене, три пута изнео погрешне или барем упитне тврдње.
Најпре, погледајмо тезу о протестима као врхунском агрументу за пораст оболелих.
Нова се на ову тврдњу осврнула неколико пута у протеклих недељу дана и без много напора јасно показала да протести нису и не могу бити узрок жаришта. Јасно је и због чега: значајан пораст броја оболелих видимо и у местима у којима масовних окупљања није било, а и у Београду и Новом Саду – где су реке људи заиста изашле на улице почетком јула – ово би могао бити тек секундарни узрок. Примарни, дакако, остаје све остало: изборна кампања са масовним митинзима, сам изборни дан, скривање броја оболелих и преминулих чији смо пораст видели – гле чуда – тек дан после избора. О криминалној неодговорности која је изложила Санџак правој катастрофи – сувишно је и говорити.
По броју тестираних особа Србија, заиста не заостаје за земљама Европе. Данашњих готово 12.000 испуњених тестова то показује и на делу.
Али поредити Србију и Немачку у овом контексту у најмању руку је неукусно. Најпре због тога што је Немачка, према општим проценама, земља која најбоље управља епидемијском кризом. И то, подсетимо се и тога, без драконских мера затварања најстаријих и комплетног становништва у трајању од по три дана. Србија, поклоник кинеског модела управљања епидемијом, има 22. 031 случај ковида 19 и 499 смртна случаја, док Немачка, земља од 83 милиона људи има 204.000 случајева короне и 188.600 оних који су се опоравили, уз нешто више од 9.000 мртвих. Председниче, није за поређење.
Коначно, председник је рекао да се он тренутно бори за животе људи и да не жели да убира политичке поене, а помињањем протеста, константном политизацијом рада Кризног штаба и затирањем сваког критичког тона – управо то свакодневно и ради.
Опасна фаза хибридног рата против Србије. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: nova.rs