Александар Вучић је изјавио говорећи о дијалогу са Приштином да Албанци као једино решење виде то да Србија призна независност Косова, а оно што покушава да уради српска страна је, каже Вучић, промена атмосфере у односима Срба и Албанаца на КиМ.
Вучић је у интервјуу за портал "Павловић Тудеј" рекао да Београд жели боље односе између два највећа народа на Западном Балкану.
"Желимо да олакшамо слободну трговину, кретање робе, услуга и капитала, али када причамо о томе, Албанци кажу: 'да, сигурно, све то желимо, али желимо да све то прође кроз Републику Косово'. И то је суштина. За њих је све ствар статуса. То је основни проблем, јер кроз сваку ствар Албанци провлаче статус Косова", рекао је Вучић.
Вучић је истакао да су му се свиделе идеје администрације америчког председника Доналда Трампа, односно то што је известилац Трампа Ричард Гренел сугерисао разговоре о економији, што је и потписано у претходним бриселским споразумима, међутим, како је рекао, Албанцима се није журило да спроводе те споразуме.
"Изгледа да Албанци не разумеју важност економије"
Упитан зашто је то тако, Вучић је рекао да изгледа да Албанци не разумеју важност економије и сматрају да је једини њихов интерест да понижавају Србију.
"Надају се да ће неко у Вашингтону или Бриселу приморати Србију да потпише признање косовске независности", рекао је Вучић.
Председник Србије објаснио је да када су у Бриселу косовски Албанци тражили од Србије да преда војну и полицијску документацију о несталим особама, он је од албанске стране тражио да учини исто и преда документацију такозване ОВК, али да Албанци то нису прихватили.
Вучић је додао и да Албанци себе представљају као жртве и да једино у то верују.
"Наш приступ је рационалнији и прагматичнији, док је њихова стратегијан да мисле да смо сви дужни да испунимо све њихове захтеве, све њихове адуте и жеље. А ако то не учинимо, онда смо 'следбеници Милошевићевог геноцидног режима'. То је нешто што сам чуо преко хиљаду пута на сваком месту", рекао је Вучић.
О демаркацији Срба и Албанаца
Када сам говорио о демаркацији Срба и Албанаца, мислим да је то био веома рационалан приступ, међутим читав свет је скочио на мене, јер нису разумели колико је храбрости потребно да се тако нешто изговори, изјавио је Вучић.
Вучић је то рекао коментаришући недавну изјаву Џона Болтона да је постојала идеја о подели Косова и додао да је тражио ту једну ствар јер превише Срба пати.
"Подсетићу вас да сам тада рекао да ће од Србије увек бити тражени уступци у замену за ништа. Тада је читав свет скочио на мене. Људи нису разумели колико је храбрости потребно да се каже тако нешто. Данас разумем зашто су то радили. Желели су да Србија добије ништа, заувек", рекао је Вучић.
"Балкан припада Балканцима"
Он је додао да је казао да Балкан припада Балканцима и да треба да пусте две стране да разговарају, међутим нико није желео да пусти две стране да разговарају и постигну договор.
Упитан зашто претходна америчка администрација и западне земље не сматрају да Србија треба да добије нешто заузврат, Вучић је истакао да су немачки интереси увек били важнији Немачкој, енглески Енглеској, а амерички Америци.
"Сваком лидеру интереси његове земље су важнији него интереси Срба или Албанаца. И када сам предложио Албанцима да се договоримо, да седнемо, да ће сви прихватити оно око чега се договоримо, уследили су најжешћи напади из целог света", рекао је Вучић.
Како је рекао, одједном је постао диктатор и аутократа и то само зато што се, како је навео, усудио да покуша да промени образац доношења одлука о оним питањима у вези којих су "држали Србију чврсто на узици".
"Овај образац је сличан луткарском позоришту малих народа којим се управља већ деценијама, при чему сви морају да им ласкају. Разбијање тог обрасца била је моја једина грешка", оценио је Вучић.
Ипак, истакао је, поносан је што је крив за ту грешку, која ће остати забележена у историји, јер је он био једини који се супротставио свим "унапред осмишљеним плановима" западних земаља.
"Понудио сам нешто што би могло да буде компромисно решење, а нико га није хтео. И док данас уопште не разговарамо о томе, волео бих да видим како они долазе до решења. Чекам да видим како они мисле да могу да дођу до решења о одлуче шта да предложе Србији, а што ће Србија моћи да прихвати. Ја до сада то нисам чуо", рекао је Вучић.
О грађанским протестима у Србији
Председник Александар Вучић се осврнуо на недавне грађанске протесте у Србији.
"Откако сам постао премијер Србије 2014. године после сваких избора имамо протесте. То је вероватно зато што људи на друштвеним мрежама, скривени од реалних политичких токова, у својим херметичним друштвеним круговима који не маре за друге, говоре ствари које би они сами желели да чују. Ти друштвени кругови, који су у мањини у Србији, ослушкују само ехо својих политичких ставова и никада нису у стању да сагледају шта је воља већине. Они су убеђени да су они већина зато што су окружени само својим истомишљеницима", констатовао је председник Србије.
Вучић указује да је у питању мањина са политичким циљевима и надама које нису остварене на изборима, па су, како каже, "фрустрирани, искомплексирани и спремни на одређени тип агресије".
Фокус на политици и економији
"Фокус је на политици и економији, мора се људима показати да настављате да се борите за земљу и да је то једини начин да се изађе из кризе. Све друго би нас одвело у дубље проблеме. Данас нам је највећи проблем корона вирус, али и на том пољу ситуација се побољшава. Када победимо вирус, уверен сам да ћемо обновити и успети да сачувамо позитивне економске трендове. Не кажем да је та борба лака, али уверен сам смо у стању да кроз Сциле и Харибде коронавируса боље кормиларимо од других европских земаља", оценио је Вучић.
Он је истакао да политичар мора да има јасну представу о томе како да обезбеди новац за највеће инфраструктурне пројекте, да мора да зна како да се сачувају и мир и национални интереси, а држава дугорочно заштити без да се да доспе у инфериорну позицију у међународној политичкој арени.
"Србију више неће сврставати међу светске негативце", закључио је председник Вучић.
Поднета кривична пријава против Кризног штаба. Шта су подешавали прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг