Најновије

САД ЗАБРИНУТЕ: Амерички амбасадор о изборима, региону, Косову!

Односи Америке и Србије су одлични, а политика Вашингтона према региону неће се мењати без обзира на то ко у новембру ове године буде био изабран за председника САД, каже амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри.

Ентони Годфри (Фото: Јутјуб)

У интервјуу за магазин "CorD", он је говорио и о медијима, бојкоу избора, али и односима Београда и Приштине, економији, региону и демократији.

Годфри је рекао да је "успостављање стабилније економске сарадње Србије и Косова остварив циљ који би брзо донео конкретне резултате", и да нема разлога за одлагања.

- Ова сарадња ојачала би поверење између две стране и довела и до унапређења сарадње у другим областима. Можда нам је стварно помирење између Београда и Приштине на дохват руке. Нема разлога за даља одлагања - рекао је Годфри.

"Бојкот није био добра идеја"

Упитан како гледа на недавно одржане изборе у Србији и изборни процес, имајући у виду да се део опозиције и грађана Србије одлучио на бојкот тврдећи да нема услова за фер и слободне изборе, Годфри је рекао да не спори "оправдану забринутост опозиције због мањка медијског простора и других недостатака у изборном поступку", али да бојкот није била добра идеја.

- Људи заслужују да имају могућност да одлуче ко ће бити њихови представници и, да будем искрен, нисмо сматрали бојкот добром алтернативом изборима због ускраћивања прилике грађанима да изразе свој став. Верујемо да бојкот, заправо, ограничава могућности опозиције да се боре за промене у име оних људи које треба да представљају - додао је.

У сваком случају, каже, "наш заједнички циљ остаје јачање демократије у Србији". Наводи и да Србија има "још доста посла око унапређења изборног система" и да ће амбасада САД, као и друге мисије у Београду, радити са појединцима и групама, укључујући и оне који су бојкотовали изборе, као и оне који нису, на подстицању слободе медија, јачању цивилног друштва, контроли власти од стране грађана и унапређењу демократије у држави.

"САД забринуте због стања у медијима"

Годфри је нагласио да су "независни и слободни медији најбољи лек за боље здравље демократске будућности Србије", али и да су САД "веома забринуте" због стања медија у Србији.

- Србија непрестано добија негативне оцене у овој области од признатих међународних групација, попут Репортера без граница, Фридом хауса, ОЕБС, Европске уније и других. Таблоиди упорно искривљују и заташкавају информације и лежерно објављују неутемељене, сензационалистичке вести које пласирају спољни фактори сумњивих намера. Истовремено, различита политичка мишљења и ставови који се не свиђају моћницима имају мало или нимало приступа већини медија - рекао је он.

Цео регион значајан за Вашингтон

Упитан каква је судбина ангажмана двојице америчких изасланика за регион и дијалог Београда и Приштине у случају промене у Белој кући после новембарских избора, Годфри је рекао да "повратак дијалогу Београда и Приштине није партијско питање" и да не очекује никакве промене у ставу САД јер су "стабилност и напредак у региону циљеви које подржавају обе главне политичке партије у Америци".

- Не могу да коментаришем саме изборе, али уверавам вас да ће овај регион у сваком случају остати значајан за Вашингтон, као и за мој тим у Амбасади САД у Београду, без обзира на исход избора у новембру. Сви ми ћемо наставити да пружамо подршку миру, напретку и европској будућности људи у овом региону - рекао је Годфри.

На питање да ли је реално да до америчких избора буде постигнут бар некакав споразум Београда и Приштине Годфри је рекао "зашто да не".

- Мени се чини да је сасвим реално да представници обе стране желе да склопе трајан договор који би унапредио животе грађана и донео стабилност региону. Наставак тензија спречава могућност за даљи раст и напредак свих у региону. Сви ми, укључујући специјалног председниковог изасланика (председника САД за преговоре Србије и Косова Ричарда) Гренела, Белу кућу, Стејт департмент и мој тим у Амбасади у Србији, делимо убеђење да је успостављање стабилније економске сарадње Србије и Косова остварив циљ који би брзо донео конкретне резултате - рекао је.

Говорећи о односима Србије и Црне Горе Годфри је изразио уверење да ће грађани и владе две земље које "имају много тога заједничког" успети да превазиђу све изазове, али и додао да га "брине растућа напетост и острашћена реторика".

- Чини се да одређени медији и политичари у Србији додатно распирују тензије и подстичу огорченост у циничном настојању да остваре што већи тираж - рекао је Годфри, нагласивши да "слобода вероисповести представља једно од основних права грађана" и да "проблему треба приступити кроз отворене и искрене разговоре".

Он је рекао да је пандемија негативно утицала на пословање свуда у свету али да се чини "да је Србија у бољој економској позицији у односу на многе друге земље, захваљујући мудрој фискалној политици и стабилној монетарној политици последњих година" и да верује да ће после пандемије амерички инвеститори и даље видети Србију као примамљиво окружење за нове инвестиције.

Протести у САД

Говорећи о протестима у САД због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда, Годфри је указао да је за њега то "веома тужан период", да дубоко саосећа са Флојдовом породицом, али и да је свестан да се та трагедија уклапа у ширу слику америчког друштва.

- У нашој Декларацији о независности наводи се да су сви људи створени једнаки... Наши идеали морају да важе и у пракси за сваког становника Америке, без обзира на расу, верску или етничку припадност, сексуалну оријентацију, године или инвалидитет - додао је.

Каже и да не покушава да сакрије или заташка недостатке своје државе, и да је прилично отворено говорио о томе на друштвеним мрежама и у сусретима са новинарима.

- У неким земљама представници власти покушавају да контролишу медије, ограниче проток информација и сакрију проблеме. Можда са жељом да створе лажну слику и умање значај претње од новог вируса или да прикрију корупцију или еколошке катастрофе. Или желе да ограниче могућности новинарима да критикују одлуке владе, или им је циљ ограничавање слободе говора и вероисповести - навео је он, нагласивши да "таква стратегија може да има трагичне последице" јер "истина увек изађе на видело".

Каже и да "прикривање информација подрива поверење грађана, као и саму демократију, стабилност, па и безбедност".

- Насупрот томе, ствара могућности за корупцију и разне злоупотребе. Заправо, да Комунистичка партија Кине није прикривала информације о избијању заразе вирусом корона на самом почетку, ситуација у свету је данас могла бити знатно другачија - истакао је он.

Према његовим речима, "сучељавање са истином, уз слободне медије и отворену дискусију може понекад бити незгодно за неке људе, али то је пут ка бољим решењима".

- То је и основ за добро управљање државом, за мир и напредак. То важи и за Сједињене Државе и за Србију, као и за било коју другу државу у свету - додао је.

Путин би могао да влада Русијом до своје 83. године! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА