Наиме, Тепић је нагласила да је у фебруару 1992. Организација за европску безбедност и сарадњу (OEBS) затражила да све државе учеснице уведу ембарго на „све испоруке оружја и муниције снагама ангажованим у борбама на подручју Нагорно-Карабаха“, те додала да је овај ембарго је и даље на снази.
“Велика Британија чак, у складу с тим, на званичном сајту Владе држи обавештење да се, у складу са захтевом OEBS-а, трговинске санкције за Јерменију односе и на ембарго на оружје и транзитну контролу и да се ове смернице примењују до 31. децембра 2020. Да ствар буде гора, министар Љајић својим одговором потврдио и моју већ оправдану сумњу да је најпре штитио Вучићевог проблематичног трговца оружјем Слободана Тешића, који се управо од 2017. налази на црној листи САД. Тешић и његово пословање оружјем означени су као ризик за безбедност по цео свет, што сам и лично документовала писаним упозорењем које су САД уручиле министру спољних послова Ивици Дачићу прошле године”, истакла је Тепић.
Упркос свему томе, наводи она, ми данас и званично сазнајемо да је Љајић, управо од 2017., обезбеђивао дозволе за извоз оружја у Јерменију двема Тешићевим фирмама, и то од 19 дозвола, чак 18 је било за Тешића.
“Сада је јасно зашто је Љајић најпре данима ћутао после оружаног напада Јерменије на Азербејџан оружјем из Србије, потом чак изјавио да не сме у јавност да износи име фирми којима је одобрио извоз, а данас их је, под притиском, ипак изговорио. Једино није изговорио чије су. И није ми проблем да то опет учиним уместо њега – фирмама Слободана Тешића, финансијера СНС и омиљеног трговца оружјем Александра Вучића, кога је још као министар одбране, лично увео од 2013. године у званичне државне делегације и преговоре о трговини оружјем”, казала је Мариника Тепић.
Подсетимо, посланица Странке слободе и правде Мариника Тепић затражила је јуче од министра трговине Расима Љајића да хитно одговори којим све приватним трговцима је издао дозволу за извоз наоружања у Јерменију од 2017. године, као и које дозволе и фирме нису добиле сагласност и како се у тим ситуацијама понашала Влада Србије.
Убрзо је уследио одговор министара трговине, туризма и телекомуникација Расима Љајића, који је оценио да су наводи о српском извозу оружја у Јеременију, које износи народна посланица Тепић, злонамерне и паушалне оптужбе, те да извоз није био противзаконит, али да ће Србија водити рачуна да не нарушава своје односе са Азербејџаном.
Египат ушао са трупама у још једну земљу коју Турска покушава да уништи! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Нова