Најновије

ФРКА! ТРЕСЕ СЕ СРБИЈА: Од Трампа стигла наредба да почну хапшења политичара, Вучић се прави мутав (ВИДЕО)

Срђан Ного је открио да је из Вашингтона стигао налог за истрагу и хапшење великог броја политичара, НВО и Сорошевских медија у Србији због прања новца, па чак и амбасадора САД у Београду, а већ јуче је Александар Вучић открио да је четворо министара под истрагом због прања новца. Вучић додуше није навео имена, већ је покушао да се прави мутав и да се у јавности пренесе како су само НВО и медији дубоке државе у Србији на удару.

Вучић са Трампом и Меланијом (Фото: US Department of State)

Четворо министара налази се под истрагом Управе за прање пара, рекао је данас председник Србије Александар Вучић и прећутао њихова имена. Актуелне и старе афере у којима су се спомињале махинације са новцем воде ка четири имена, за које је најреалније претпоставити да се налазе у фиоци Управе: Синиша Мали, Александар Вулин, Нела Кубуровић и Ненад Поповић. Ипак, ово су само нагађања и претпоставке, јер је јавност опет ускраћена за оно што би морала да зна, који министри су довели под знак питања свој рад и интегритет.

Председник државе рекао је јутрос да на списку за истрагу Управе за спречавање прања новца налази и четворо министара.

“У питању су најобичније провере. Веома је важно да цивилни сектор буде јак и да постоји однос поштовања са државом, али да је веома важно и да закони важе за све и да нико не сме да буде изнад закона. Није реч о било чему посебном, него о најобичнијим проверама. Али увек је политика у питању. Да дигнемо дреку како смо угрожени па ћемо да добијемо нешто више пара од донатора. И то је тако 30 година”, рекао је Вучић алудирајући на то што се велики број медијских и невладиних организација нашао под истрагом Управе за прање новца, а што је изазвало веома бурне реакције претходних дана.

У покушају да се сазна који су се министри нашли под лупом, редакција портала Нова послала је поруке свим члановима Владе Србије. Одговор је стигао само од два министра, који изгледа једини у смислу финансијских марифетлука немају шта да крију. То су потпредседница Владе и министарка грађевинарства, инфраструктуре и саобраћаја Зорана Михајловић и министар просвете Младен Шарчевић.

Михајловићева је поручила да је сигурна да су министри под многим проверама.

“Ја мислим да су провере једнаке за све и да свако од нас јесте под многим проверама. Закон важи за све и исти је за све. Од Владе, владиних иституција до невладиног сектора”, рекла је Михајловић.

Шарчевић је сигуран у свој чист образ. И рачун.

“Нисам тај. Ја сам ушао у владу као ситуиран и остварен човек”, рекао је Шарчевић, а на питање како уопште коментарише то што су поједини министри под истрагом каже:

“Не коментаришем. Свако одговара за своје понашање”.

Кад се крене у анализу дела и недела министара, чије се име провлачило кроз финансијске афере пут води ка четири члана Владе: министар финансија Синиша Мали, министар одбране Александар Вулин, министарка правде Нела Михајловић и министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић.

Синиша Мали и 24 стана у Бугарској

За име министра финансија Синише Малог везују се многе афере, од нелегалног рушења у београдском кварту Савамала 2016. године зарад пројекта “Београд на води” у време када је био градоначелник Београда, плагирања доктората, куповина 24 апартмана у луксузном бугарском туристичком комплексу током 2012. и 2013. године… Један је купио на своје име, а остале као заступник две офшор компаније са Британских Девичанских Острва.

Извештај Управе за спречавање прања новца из новембра 2016. такође је навео више сумњивих новчаних транскација у којима је учествовао Мали, измешу осталог, да је имао најмање 45 рачуна у различитим банкама у Србији, од чега 17 на своје име, најмање један се водио на његову консултанску фирму, 21 рачун имала је његова бивша супруга и најмање три рачуна водила су се на њихову малолетну децу. Мали је уплаћивао десетине хиљада евра непознатог порекла на свој, рачун своје супруге, али и рачуне деце. Осим тога, новац је на рачуне стизао и из офшор зона – Британских Девичанских Острва, Лихтејнштајна, Швајцарске и Хонг Конга. Једним фиктивним послом, Мали је себи уплатио 525.000 евра са рачуна у швајцарској банци на рачун у Србији.

Иако је ово биографија која свакако буди сумњу, занимљиво би било да Мали сам себе истражује, јер се налази на месту председника Координационог тела за спречавање прања новца и тероризма. А постављен је на ову функцију, Иако је био под сумњом за прање новца?!

Александар Вулин и тетка из Канаде

Следећи министар који би могао да се нађе на списку Управе за прање пара био би Александар Вулин, због више него сумњиве куповине стана у Београду. И дан данас остало је неистражено како је Александар Вулин набавио 205.000 евра за куповину стана на Врачару. Према његовим речим ановац је у готовини добио н апозајмицу од тетке његове супруге из Канаде, међутим, не постоји никакав писани траг како је тај новац ушао у земљу. Нема извода из банке, нити потврде цариника да је новац Вулин унео у земљу у кешу, имагинарна тетка никада није испитана о овом случају и пријава Агенције за борбу против корупције је одбачена.

Нела Кубуровић и супруг и брат

На списку би се могла наћи и министарка правде Нела Кубуровић, због више него сумњивих информација да је фирма на чијем челу се налази њен супруг и брат чланице Кризног штаба докторке Дарије Кисић Тепавчевић потписала уносне уговоре са јавним предузећима и министарствима у вредности од око 26,8 милиона евра. Компаније блиске Бојану Кисићу, добиле су чак 27 уговора са јавним предузећима и министарствима у вредности од око 26,8 милиона евра, укључујући и тендер од три милиона евра за одржавање здравственог информационог система. Министарка је 1. маја саопштила да она “ни на који начин” није повезана са фирмом у којој ради њен супруг Бојан Кисић, “нити је у могућности да утиче на пословање једне мултинационалне компаније која послује широм света”, међутим, можда је неко други сада закључио да је ситуација другачија.

Ненад Поповић и рајски папири

Последњи, али не мање важан, био би Ненад Поповић, због афере Рајски папири, када се његово име нашло међу 120 светских политичара који се оптужују за скривање имовине. Поповић је преа овим документима у време када је био потпредседник Скупштине, контактирао једну агенцију за офшор услуге, јер је хтео да направи нову структуру офшор компанија које поседује и да их пресели на острво Ман и траст у Хонгконгу. Из агенције су онда затражили његов пасош и кренули су да га истражују, и открили контроверзне послове које је радио у Русији. Процењена вредност имовине Поповићевих компанија је 75 милиона долара, а њихова тржишна вредност 100 милиона долара, али се те вредности не могу видети у имовинској карти министра у Агенцији за борбу против корупције, јер је у њу уписана само номинална вредност поменутих компанија, али не и вредност њихове имовине.

Моментална оставка

И према процени Зорана Гавриловића из Бироа за друштвена истраживања (БИРОДИ) ова четири министра могла би бити на удару.

“Ми можемо само да наслућујемо ко су ти министри. Ако судимо на основу афера та четворка би могла да гласи овако: Синиша Мали, Александар Вулин, Ненад Поповић и Нела Кубуровић. Могао би ту да се нађе и Златибор Лончар због врло проблематичне куповине стана од припадника земунског клана. Ово јесу најсумњивији министри, међутим, ми не знамо шта се све налази у Вучићевим фиокама и да ли је ово све део игре око Владе. Да ти министри не буду у новом сазиву. Заиста би био скандал да министри који су под истрагом, поново буду изабрани”, каже Гавриловић.

“Мене интересује зашто Вучић није објавио њихова имена. Јавност има право то да зна, јер ако су под истрагом не би смели да буду више на функцији. Чим су под истрагом, то доводи у питање њихово поступање и интегритет. Заправо, са овим информацијама у јавност је требало да изађе премијерка Ана Брнабић, да каже њихова имена и да тражи моменталну оставку”, закључује Гавриловић.

Зашто Вучић жури да изда Косово прочитајте ОВДЕ.

Извор: nova.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА