Тренутно су светске силе приморане да се суоче са неколико невоља одједном: пандемија коронавируса и тешка економска ситуација.
Неке земље се успешније суочавају са болешћу, што им омогућава да откажу карантинске мере и обнове пословне процесе. Међутим, постоје они који не могу да преброде епидемију, што повећава број заражених људи.
Саме Сједињене Државе се суочавају са тешим временима. Вирус ковид 19, масовни протести који су прерасли у расне нереде, очигледна рецесија у економији, због чега су десетине милиона људи остали без посла. Већина стручњака је сагласна да су се Сједињене Државе суочиле са великом депресијом 2.0 .
Александар Рар верује да се у свету већ нагомилао велики број различитих сукоба, а коронавирусна пандемија их је још више ојачала. Стога не чуди што је савремени свет, формиран на либералним моделима, ипак у "квару". Свет се креће ка прелазу из униполарног ка мултиполарног.
Слична ситуација се развила након потписивања Версајског мировног уговора, подсетио је стручњак. Тада су Енглеска и Француска успеле да формирају повољан светски поредак за њих, који је трајао мање од 20 година и на крају довео до Другог светског рата.
Значајно је да се данас догађаји одвијају тако брзо као и касних 30-их година прошлог века. И зато је опција новог глобалног сукоба врло вероватна. Међутим, политиколог се не слаже са таквим стањем ствари.
“Мислим да неће бити Трећег светског рата, али да је уочљива криза као 1939. То је видљиво голим оком”, рекао је Рар и додао да би тренутна генерација требало да научи лекције из прошости и спречи развој тих трагичних догађаја.
Зашто су Руси напустили Косово прочитајте ОВДЕ.
Извор: webtribune.rs