Сједињене Америчке Државе су крајем јула поделиле са светом „дуго очекивану најаву“ о премештању својих трупа из Немачке, пише „Бизнис инсајдер“. Према речима високих званичника, укључујући америчког министра одбране Марка Еспера и америчког команданта снага у Европи Тода Волтерса, пребацивање трупа спроводи се у стратешке сврхе.Како су навели, циљ је да се америчка војска пребаци ближе источним границама – у регион Црног мора, где се налазе нови савезници Америке. Волтерс је објаснио да ће у том формату трупе моћи да „обављају сталну ротацију на многим локацијама“, што ће знатно повећати њихову борбену способност.
Према писању америчког листа, то сугерише да се регион у близини Русије постепено претвара у „ново језгро напетости“ у односима Вашингтона и Москве.
Бен Хоџес, бивши командант копнених снага америчке војске у Европи, критиковао је премештање америчких трупа у Европи, истичући да те мере неће побољшати ниво борбене готовости ни у формату у којем се изводе, као и да, напротив, могу да наштете НАТО-у.
„Али истовремено увек подржавам повећану пажњу на црноморски регион, јер сматрам да би му требало дати већи приоритет“, рекао је Хоџес.
Према његовом мишљењу, још је важнији задатак јачање морнаричког присуства НАТО-а у региону, јер, како каже, ни турски, ни румунски, ни бугарски, ни украјински бродови и даље не могу да буду једнаки руској Црноморској флоти.
Москва би могла да предузме радикалне кораке
Хоџес је упозорио да би Москва у наредним месецима могла да одлучи да предузме неке радикалне кораке. Како истиче амерички лист, о томе многи говоре још од 2014. године и, према мишљењу аналитичара, Кремљу тренутно није исплативо „освајање нових украјинских територија“.
Лист пише да, без обзира на то, тренутно постоји спој многих фактора који би могли да погурају Русију у акцију: председнички избори у Америци и регионални у Украјини, велике вежбе „Кавказ-2020“ које су планиране за септембар, као и суша на Криму.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) August 15, 2020
„Узимајући у обзир недоследну реакцију наше администрације у Сједињеним Америчким Државама, поред санкција Европске уније, није било посебно ефикасног и оштрог одговора Русији у региону. Мислим да Кремљ то види“, рекао је бивши командант.
Јачање америчког присуства на Црном мору
„Бизнис инсајдер“ подсећа да САД повећавају своје присуство на Црном мору последњих година и наводи неколико примера.
У јуну је командант ратне морнарице САД у Европи Џејмс Фого изјавио да је прошле године отприлике осам америчких бродова патролирало Црним морем у року од два месеца, као и да Вашингтон редовно изводи вежбе у региону, заједно са савезницима и партнерима.
Последњи такви маневри били су „Морски поветарац 2020“. Ове године је у вежбама, које су званично завршене 26. јула, учествовало више од 40 бродова и авиона из осам земаља. Такође, америчка ратна морнарица и ваздухопловне снаге извеле су сличне маневре у региону 2. августа. Према речима учесника, вежбе доприносе да се терен боље познаје и да се јача сарадња са савезницима.
Трамп планира удар на Ангелу, сковао нови план за Европу! Више о томе ОВДЕ.
Извор: rs.sputnmiknews. com