Tо је оцена Митра Ковача, директора Евроазијског безбедносног форума који сматра да нови потез КФОР-а представља негативан развој ситуације.
Патролирање на административној лини - „рађа“ војску Косова
Наш саговорник у заједничком патролирању дуж административне линије између Србије и Косова и Метохије види постепено увлачење косовске полиције, а што би требало да преузме, такозвана Војска Косова.
„Лажна држава Косово у свету жели да промовише и тај елемент државности, да приказује како је Србија пристала да са њиховим органима оружаних снага, полиције, а потом вероватно и војске, пристаје да учествује, заједно са КФОР-ом у заједничким патролама и контроли административне линије“, каже Ковач.
Према његовом мишљењу, заједничко патролирање КФОР-а и косовске полиције, сигурно ће се негативно одразити на Србе на КиМ јер се ради о тренду удаљавања јужне српске покрајине од уставно-правног поретка Републике Србије.
„Са друге стране, позитивно ће деловати на оне државе које су признале независност Косова и на само косовско јавно мнење у смислу аргументације још једног нивоа државности и, на неки начин, обуздавања Србије да тако тврдокорно не инсистира на територијалном јединству и суверенитету“, објашњава Ковач.
Србија би, сматра Ковач, требало да предузме активности којима би показала да не признаје оружане снаге Косова и да ни на какав начин не учествује са њима у било каквим заједничким активностима везаним за заједничке патроле или за контролу административне линије.
Озбиљно безбедносно питање
КФОР је 14. августа саопштио да су у општини (Косовска) Каменица спровели заједничку патролу са Полицијом Косова, уз најаву да се у наредним данима очекује још сличних акција.
Претходно, 7. августа, КФОР је организовао сличну акцију са српском жандармеријом, а заједничка патрола са косовском полицијом представља се као изнуђен потез, јер је српска жандармерија наводно повредила територију Косова, ушавши у њу 300 метара.
За српског министра одбране Александра Вулина, предлог Приштине да се успоставе једновремене патроле све три стране је „апсолутно неприхватљив“, а заједничко патролирање КФОР-а и косовске полиције „озбиљно безбедносно питање“, због којег ће начелник генералштаба Војске Србије, генерал Милан Мојсиловић тражити објашњење од КФОР-а.
„Војнички немамо замерке на КФОР, једини проблем имамо када покушава да смањи политички притисак на себе (повлађујући приштинским институцијама)“, истакао је Вулин, који је додао да ће Србија наставити да се „тврдоглаво држи“ резолуције 1244 савета безбедности УН.
Амфилохије послао поруку Миловом режиму! Више о томе ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com