Он напомиње да ипак нема опуштања, јер се вирус и даље одржава.
- Ако кажемо да се у клиничким центрима отпушта више него што се прима, то значи да би требало све да буде добро, али није то баш тако. Има доста прегледа, а када има доста прегледа и поред тога што је пријем мањи од пре 15-ак дана, то сведе на трецину онога што смо имали пре 15 дана и говори да се вирус одржава. Ово влажно време му одговара да се одржава посебно где се не поштују мере – објаснио је др Тиодоровић.
Како је истакао,становници наше земље који су остали да летују у Србији, ипак не поштују епидемиолошке мере онолико колико ми требало.
- Велики број људи је остао у земљи, није отишао на море. И ако ми волимо море, тај одлазак је као велика жал што нисмо отишли, али велики број људи је остао по бањама, планинама, језерима. Тамо много људи борави, по информацијама које добијамо, слабије се користе маске. Ипак се не придржавају дистанце и на неки начин питање је и дезинфекције, говорим условно. Пратимо ситуацију, да би могли за 15-ак дана да кажемо јесмо ли је ставили потпуно под контролу. И да оцена буде несигурна јер је вирус још ту, али да је под контролом и да се спремимо за 1. сепетембар када деца крећу у школе. Млађи иду у школу, а делимично и онлајн, док старији више онлајн и преко телевизије. Према томе, то би био важан, преломни тренутак – нагласио је др Тиодоровић.
Он се осврнуо и на тестове који су потребни за одлазак у Црну Гору.
- Ово што се тражи за Црну Гору, ПЦР тест негативан, а елиза позитиван, то значи да сте прележали корону, па према томе нисте као извор инфекције битни. Било је грешака и повратка са границе. Дешава се, то знају инфектолози, пулмолози који прате болесника да некад и ако је прошло 15 дана од могућег излечења да немају игг позитиван тест, односно да немају доказ да је створен довољан титер антитела и да је прележана корона – објаснио је др Тиодоровић.
Говорио је и Тиодоровић и о томе колико је тачно да антитела штите само одређени период.
- Ми не знамо још о вирусу све и што морамо да знамо. Сада ово све траје, ушли смо у шести месец. Од децембра у Кини, па осам месеци. Нема података да антитела опстају осам месеци, сви дају претпоставке. Вероватно на основу праћења титер антитела, серолошких анализа, елиза тесотва, може се претпоставити да ли ће опстати дуже. Моћи ћемо да знамо када све прође, све епидемије се оцењују тек када се заврше. Ниједну нисмо могли да одрадимо у потпуности док се није завршила. Некад траје годину, две, три, према томе исто знамо код грипа. Они који су прележали за то се зна, уназад 100 година пратимо грип. Зна се колико су заштитна антитела сигурна, код вакцинације кажемо осам до 10 месеци. Сваке године се треба вакцинисати против грипа – објаснио је он.
Најактуелнија тема тренутно је први септембар и полазак у школу, а др Тиодоровић је истакао да је то битан и преломан моменат за друштво и да је засновано на неколико фактора.
- У стручном делу Кризног штаба имамо заједнички став и ту нема дилеме, да је потребно да деца пођу у школу што је засновано на неколико фактора. Први јесте повољнија епидемиолошка ситуација. Да крене нови пик не би ишли у школу него би се настава пратила онлајн, ту дилему одмах да рашчистимо. Праћење епидемје свакодневно ће нам указивати на то шта се дешава. Други фактор потреба, нема развоја социопсихолошког младог организма посебно од 1 до 5 разреда ако се не омогући да се друже, да буду у школи под надзором, сви памтимо учитеље и то нам остаје целог живота. То је битно за развој младог организма у социопсихолошком смислу, морамо знати да је то важан поступак који се не може избећи. Трећи фактор је спремност друштва, пре свега мислим на просветне раднике, њихова спремност да раде под другачијим условима, да буду припремљени да функционишу на најбољи могући начин. Није им лако, то је тежак посао – истакао је он.
Он је нагласио и да је врло значајна улога родитеља у целој ситуацији.
- Треба да размишљају прво о здрављу детета, да буде сигурно. И да нема короне дете које креће у први разред треба да се размишља о томе како да оде, како да се врати из школе, да ли ће бити све како треба – објаснио је др Тиодоровић.
Још једном се осврнуо на вакцинацију против грипа за коју је раније истакао да треба да почне 1. октобра.
- Рекао сам да би 1. октобар био најпогоднији, нисам рекао да може и да мора да почне првог. То зависи од кога набављамо вакцину и да ли ће бити испоштован термин. Сви траже вакцину, сви желе да је имају, нисмо ми једини. Земље у којима се прозиводи прво за себе обезбеђују , надам се да ћемо у току октобра имати вакцину и да ћемо моћи да вакцинишемо – навео је он.
Додао је и да она неће бити обавезна, већ препоручена.
- Само педијатар може да одлући, он ће процењивати да ли је неоходно да се дете вакцинише. Неће бити обавезна, биће препорућена. Важи исто и за труднице и породиље и за све који су млађи од 65 година. Највише се препоручује хроничним болесницима, ендокриним...
Посебно је још једном истакао да је поштовање епидемиолошких мера и даље јако важно као и да морамо дан навикнемо да живимо са корона вирусом.
- Маску носим и сада да би то била порука свим грађанима да је неизбежна, да се морамо навићи да је још дуго носимо. Имаћемо још посла са короном, мораћемо да живимо са њом. Као што сам рекао и за културу и за спорт морамо да се укључимо да се нормално живи – закључио је др Тиодоровић.
НАТО мисли да Путин спрема један од ова 3 корака за Белорусију. Ипак, Рус шаље други сигнал. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Блиц