Сједињене Државе и Израел већ се припремају за сценарио у којем Русија продаје напредне системе противракетне одбране као што је С-400 Ирану, укључујући и спровођење вежби које укључују уништавање напредних ракетних система, наговестио је Брејкинг Дифенс (Breaking Defense).
Изјава истиче да је Иран „већ уложио у модернизоване руске системе противваздушне одбране, као што је С-300“, и недавно је изразио интересовање за С-400. „Руси ће вероватно наћи купца у Техерану“, тврди овај лист, указујући на недавно бујање дипломатских активности између Москве и Техерана, а ирански амбасадор Касем Џалали је у јулу напоменуо да је Исламска Република заинтересована за куповину руског оружје за "побољшање својих одбрамбених капацитета."
Enduring Lightning II@IAFSite and @usairforce F-35s trained together in southern Israel for the second time this year, strengthening partnership, cooperation and learning between the forces.
— F-35 Lightning II (@thef35) August 13, 2020
Read more here: https://t.co/RsyYH0JBTtpic.twitter.com/d43eUl2tTk
Истовремено, почетком августа, по други пут 2020. године, амерички и израелски ваздухопловни борбени авиони Ф-35 учествовали су у заједничким вежбама, а њихови циљеви су били да побољшају одрживост летелица од симулираних „софистицираних непријатељских ваздушних одбрана и ловаца и гађање земљаних циљева".
Вежбе, назване "Издржљива муња II", укључивале су америчку 421. ескадрилу и израелске авионе Ф-35 Адир, а одржане су у јужном Израелу 2. августа.
У новембру 2019. Пентагонска одбрамбена обавештајна агенција објавила је процену сугеришући да су руски одбрамбени систреми С-400, обални одбрамбени систем К-300П Бастион, борбени авиони Су-30 и главни борбени тенкови Т-90 само неки од наоружања за које би Иран могао бити заинтересован да купи од Москве након истека ембарга УН-а на оружје.
Долазне иранске санкције
Одбијање Већа сигурности америчке резолуције о неограниченом продужењу ембарга натерало је председника Трампа да упозори да ће се против Ирана применити додатне санкције у блиској будућности. У међувремену, израелски премијер Нетанјаху обећао је да ће Израел "наставити да делује у блиској сарадњи са САД-ом и земљама у региону како би блокирао иранску агресију."
Поред интересовања за руске и кинеске системе противваздушне одбране, Исламска република је последњих година такође значајно појачала способности своје домаће војне индустрије. У јуну 2019. године, ирански систем за ваздушну одбрану Кордад-3 оборио је врхунску америчку летелицу америчког ваздухопловства у износу од 220 милиона долара над иранским ваздушним простором у Ормуском мореузу.
У августу 2019. држава је наредила да се систем противваздушне одбране Бавар-373, чије су карактеристике супериорне од америчког Патриота, према Техерану, дода у иранску мрежу ваздушне одбране.
Турски конвој ушао у Сирију да се сукоби са Русима, више о томе ОВДЕ!
Извор: Правда