Како се наводи, иако је Гренел најавио нови датум састанка делегација терористичке творевине и Србије, таква ствар није се још догодила.
Објављивање оптужница Специјалног суда против Хашима Тачија и лидера Демократске партије Косова Кадрија Весељија, додаје се, променило је ток догађаја у процесу дијалога.
Неуспех састанка заказаног за 27. јун у Белој кући између такозваног Косова и Србије утицао је да ЕУ преузме примарну улогу у овом процесу, наводи Љајми.
Окупирана српска покрајина је већ именовало Скендера Хисенија координатором владе за дијалог, док се такозвани премијер Авдулах Хоти, посредством специјалног изасланика ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака и шефа европске спољне политике Ђузепа Бореља, састао у Бриселу са председником Србије Александром Вучићем.
Амерички стручњак за балканска питања Алон Бен Меир истакао је да је веома скептичан да ће Трампова администрација вратити пажњу коју је имала раније према дијалогу.
Навео је, у том контексту, домаће проблеме у САД и Трампову изборну кампању, као елементе који ограничавају амерички ангажман у дијалогу.
– С обзиром на унутрашње немире у САД, због коронавируса и изузетно бурне политичке кампање за предстојеће изборе, сумњам да ће се Трампова администрација у овом тренутку моћи да се фокусира на сукоб између (тзв.) Косова и Србије – оценио је Бен Меир.
Међутим, чак и ако се деси неки други амерички ангажман у овом процесу, изразио је сумњу да би се он показао успешним.
– Ако и буде неког другог покушаја, имам још веће сумње да би овај покушај довео до напретка, ако не из неког другог разлога, онда због сложености овог проблема – поручио је Бен Меир.
О неком могућем састанку нису дали одговор ни из Гренелове канцеларије. Портпарол америчког изасланика Дик Кастин рекао је да у вези с тим нема ништа ново.
– Хвала на питањима, нажалост, нема неких кретања у том смеру – навео је Кастин.
Међутим, САД ће, како се наводи, ако не у примарној улози, бити за преговарачким столом у Бриселу као помоћ ЕУ.
Бен Меир је оценио да ће, уколико се промени америчка администрација и Џозеф Бајден дође на власт, сарађивати са ЕУ да би решио то питање.
– Увек сам подвлачио да би ЕУ требало да буде главни посредник у тражењу решења између (тзв.) Косова и Србије, увек у зависности од исхода америчких избора. Ако Бајден победи на изборима, вероватно ће блиско сарађивати са ЕУ да би решио овај сукоб – навео је Бен Меир.
Процес дијалога са Србијом, како се наводи, такође је повећао тензије у владајућој коалицији Алијанса за будућност Косова – Демократски савез Косова – Социјалдемократска иницијатива НИСМА.
Алијанса Рамуша Харадинаја оптужује ДСК за недостатак транспарентности и занемаривање АБК у том процесу.
Такође, та странка заједно са многим другим актерима на Косову и Метохији, укључујући председника окупиране српске покрајине, инсистира на томе да Сједињене Америчке Државе буду за преговарачким столом, као једини гарант споразума са обостраним признавањем, подсећа Љајми.
Американци не рачунају превише на ЕУ и Приштину, али Гренел верује Вучићу! Више о томе прочитајте ОВДЕ!
Извор: kosovo-online. com