Такође је био изазван великим падом Бугарске у индексу светске слободе штампе и недовољним мерама које је влада предузела да заштити секторе који су највише погођени пандемијом корона вируса.
Од 29. јула протести против владе премијера Бојка Борисова и генералног тужиоца Ивана Гешева трају свакодневно, што их чини највећим протестним таласом који је захватио земљу још од 2013. године.
Незадовољство народа није умирило ни то што је Борисова одлучио да жртвује неколико министара. Смењени су министар финансија Владислав Горанов, министар економије Емил Караниколова и министар унутрашњих послова Младен Маринова, а Борисов је лично истакао њихове наводне везе са олигархом, медијским могулом и политичарем Дељаном Пивским.
Ништа боље није прошао Борисовљев предлог да се донесе нови устав. Промена устава омогућила би, по Борисову, ограничење моћи тужилаштва које његови противници сматрају слугом олигархије. Демонстранти сматрају да се иза свега крије план Борисова да за себе приграби још више моћи.
Главни организатори демонстрација проценили су да се парламент "којим доминира олигархијска власт“, спремао за "предлог устава који омогућава мафији да створи сопствени основни закон, а Борисов да купи време да остане на власти“ - до избора следеће године.
Питање лидерства увек је боло осетљиво када су овакве спонтане демонстрације у питању - протестати обично постану подозриви када неко иступи са тврдњом да их заступа. Међутим, неколико лидерских гласова испливало је протеклих недеља.
Отровна тројка
Тројица мушкараца која сваког дана на скуповима стоје иза микрофона постала су позната као "Отровна тројка".
У питању су адвокат Николај Хађигенов, који је постао велики критичар владе, посебно након низа примера полицијске бруталности и препознатљив је по свом асертивном ставу током говора, вајар Велислав Минеков и ПР стручњак и бивши радио новинар Арман Бабикијан.
Иако су сва тројица јавне личности, ниједан од њих раније није био толико запажен. Интервју за Нову ТВ наклоњеној влади који је Бабикијан дао 11. јуна, постао је виралан након што је он на свако питање одговорио сатирично.
У другом интервјуу за Бугарски национални радио упоредио је протестни талас са "10. новембром“ ове генерације, помињући датум када се бугарски комунистички режим распао 1989. године, подсећа "Балкан инсајт".
Иако се трио сваке вечери обраћа маси, њихова реторика није по укусу свих демонстраната - за неке је превише агресивна и неодређена. Тренутно позивају на штрајкове широм земље.
БОЕЦ
Поред "Отровне тројке", неке од протестних акција води организација под називом БОЕ", која се на бугарском може читати као "борац", али је у ствари скраћеница од "Бугарска уједињена у једном циљу".
Тај циљ је реформа правосуђа, због чега су чланови организације гласни критичари наизглед неограничене моћи генералног тужиоца, који је постављен 2019. године након што је био једини кандидат за ту функцију. И његово именовање изазвало је простесте крајем прошле године.
БОЕЦ је формиран 2013. у претходном великом антивладином протестном таласу. Њихова тадашња мета је тада био кабинет Пламена Орешарског и Пивског.
Иако је део протеста, БОЕЦ такође организује акције којима захтевају оставку генералног директора Бугарске националне телевизије Емила Кошлукова, бившег политичара и бившег директора националистичке станице Алфа ТВ.
Од свог оснивања 2017. године канал је оптужен да је превише пријатељски настројен према влади. На пример, првих дана протеста, на том каналу се могло чути да се демонстрације одржавају искључиво у знак подршке председнику Рамену Радеву, дугогодишњем политичком непријатељу премијера, али су у ствари биле уперене против целокупне политичке елите.
"Да, Бугарска"
Иако су немири тињали на улицама Бугарске још у пролеће, они су ескалирали почетком јула једним потезом антикорупцијског политичара и дугогодишњег критичара статуса кво Христа Иванова.
Лидер опозиционе странке "Да, Бугарска" и бивши министар правде покренуо је тренутна дешавања када је отишао на плажу на Црном мору како би на њој поставио бугарску заставу. Одмах по доласку пресрели су га стражари који су одбили да се представе и открију за кога раде и кога чувају. Испоставило се да су у питању припадници државне службе безбедности НСО.
Овај гест, ухваћен камером заједно са оним што је уследио, био је предодређен да изазове тензије. Део обале који је Иванов изабрао легално се води као јавно земљиште, али заправо представља базу Ахмеда Догана, једног од најконтроверзнијег политичара ветерана у земљи блиско повезаог са Пивским.
Иванов тврди да је Пивски у центру "отровног круга" који је преузео правни систем у земљи, делом користећи везе државном службом. Његов излет на плажу имао је за циљ да покаже како су олигарси у Бугарској изнад закона.
Иванов, бивши министар правде, тврди да је Пивски у центру "отровног круга" који је преузео правни систем у земљи, делом користећи везе са бившом шпијунском службом из ере комунизма. Како преносу "Политико", његов излет на плажу имао је за циљ да покаже како су олигарси у Бугарској изнад закона.
Председник Радев је услишио захтев Иванова да се „анонимна господа“ идентификују. Затражио је од тужилаца да нареде инспекцију Доганових приобалних објеката и нагласио је да не мисли да Доган и Пивски имају право на обезбеђење сачињено од агената НСО-а.
Гешеово тужилаштво је узвратило рацијом на председников кабинет када је ухапсило двојицу његових помоћника. Радев је то осудио као политичку одмазду, а што се обичних Бугара тиче, кап је прелила чашу и протести су почели.
Иако "Да, Бугарска" и Иванов не тврде да воде демонстрације, они су њихов витални део.
- Морамо да срушимо ову владу што пре, пре економске кризе, пре него што украду сав новац. Пре него што искористе своје репресивне моћи да нас сруше - рекао је Иванов.
Прочитајте ОВДЕ како су иранске снаге заплениле америчко наоружање послато у њихову земљу!
Извор: Блиц