Ковачевић је то изјавио за Еуроблиц уочи сутрашњег састанка српског члана Председништва БиХ Милорада Додика, председнице Републике Српске Жељке Цвијановић и премијера Радована Вишковића са председником Србије Александром Вучићем у Београду.
Упитан сматра ли да Србија наведено питање треба да постави већ у Вашингтону, 4. септембра, за када је заказан састанак Вучића са премијером самопроглашеног Косова Авдулахом Хотијем, Ковачевић каже да је то „питање за Србију“.
“Ми комуницирамо са Србијом, пре свега због тога што је то матична земља свих Срба. Друго, на основу Споразума о специјалним паралелним везама који нам је Дејтонски споразум омогућио, делегирамо бројне теме у нашим разговорима са Србијом који су свакодневни”, рекао је Ковачевић.
Навео је да је једна од тема о којима се разговара у последње време и ова тема и да ће се о њој највише разговарати у среду, а да је на учесницима из Србијена који начин ће они даље да то користе.
Ковачевић сматра да Српска има легитимно право да постави питање свог статуса, будући да је као страна потписник свих анекса Дејтонског споразума, укључујући Анекс четири – Устав БиХ.
Међутим, Ковачевић наглашава да Српска жели пре свега да све учеснике преговора у Дејтону упозна са сталним кршењем међународног споразума какав је Дејтонски и то константно на штету Републике Српске, али и на штету српског и хрватског конститутивног народа у БиХ, искључиво у корист Бошњака.
Истиче да су у документу на ту тему, које Додик дао Вучићу, само сажете информације и закључци са ранијих седница Народне скупштине Републике Српске.
“У питању су закључци Народне скупштине Републике Српске из новембра прошле године и други, из Фебруара ове године, а на основу тих закључака је прошле седмице усвојена информација на седници Владе Републике Српске. Ти документи ће бити упућени институцијама Србије и Хрватске, али и на друге међународне адресе, у оне земље које су учествовале у преговорима у Дејтону”, навео је Ковачевић, пренела је РТРС.
Лист подсећа да се у поменутим скупштинским закључцима набрајају потези високих представника и одлуке Уставног суда БиХ за које Српска сматра да су били мимо Устава БиХ и овлашћења које је БиХ добила 1995. године.
Такође, неким од тих закључака се тражи повратак на изворни дејтонски Устав БиХ и помиње могућност да Република Српска, у супротном, одлучи о свом даљем статусу.
Председник Србије Александар Вучић раније је потврдио да је добио документ из Републике Српске, али није желио да га коментарише.
Милиони за фирму брата Ане Брнабић без тендера! Више о томе ОВДЕ!
Извор: Танјуг