Најновије

ПУКЛИ СМО! ШОК БРОЈКЕ! Ево колико је људи психички оболело због короне!

Чак 7.000 људи у Србији од почетка епидемије коронавируса затражило је психијатријску помоћ због депресије и анксиозности, подаци су Клинике за психијатријске болести "Лаза Лазаревић" у Београду! Сви они воде тешку борбу са страховима и нерасположењем, што су, према речима стручњака, најчешћи симптоми анксиозних и депресивних поремећаја и оних који настају због стреса.

Све више људи психички оболева због короне (Фото: pixabay. com)

Претпоставља се да је овај број далеко већи, кажу лекари, јер велики број грађана прикрива своје проблеме и стиди се да потражи помоћ за своје ментално здравље.

Страх за живот

Стога домаћи стручњаци апелују на све људе који имају проблеме психичке природе да потраже стручну помоћ како би се спречиле веће, а некад и фаталне последице по њихов живот.

В. д. заменика директора Клинике за психијатрију "Лаза Лазаревић" др Ивана Сташевић Карличић каже да је од почетка епидемије до данас помоћ потражило око 7.000 грађана.

-Епидемија короне многима је променила живот. Не само у нашој земљи, већ и у читавом свету се региструје пораст особа које се тешко или никако сналазе у овој кризној ситуацији. Сви смо у потенцијалној опасности од заражавања и оболевања, те су нелагода, страх и анксиозност реакције које сви у различитој мери показујемо. Неки људи су отпорнији на новонастало стање, али неки не. Најучесталији проблеми са којима пацијенти долазе јесу страх, повлачења у себе, забринутост, али код неких особа и љутња, бес, као и агресивност, што доводи до насиља - прича др Карличић и апелује:

- Зато је важно да ова непријатна осећања људи не негирају, већ да их прихвате, како бисмо могли да их излечимо. Ако нисмо у могућности да се сами носимо са тешкоћама психичке природе, важно је да се обратимо за стручну помоћ професионалцима из домена менталног здравља - додала је она.

Учестали позиви

Пуне руке посла и велики број позива свакодневно имају и лекари на дежурној телефонској линији за психолошку подршку која ради при Институту за ментално здравље. Према њиховим оквирним подацима, најмање један позив за помоћ се региструје на сваких сат времена.

- По смени која траје пет и по сати, у просеку имамо око пет позива грађана којима треба помоћ. Јављају се људи који имају неких психичких тегоба. Јављају се наши пацијенти који већ имају дијагнозу и терапију, али последњих недеља све је више оних који имају проблеме настале услед епидемије. Воде битку са страховима да ли ће се они или њихови најближи разболети, да ли ће остати без посла, слабо се виђају са пријатељима, усамљени су и тужни - рекли су на сос линији за психосоцијалну помоћ и подршку грађанима.

Миливојевић: Страхују да ће умрети

Психотерапеут др Зоран Миливојевић истиче да су најугроженији они који су уверени да ће умрети ако се заразе коронавирусом.

- Тако ковид постаје "судбина" којој се људи препуштају, одустају од себе и борбе за живот. Када је епидемија разбуктана, нико не може знати да ли ће се заразити. Свако за себе треба да одлучи да ће се борити и победити, да се неће предати и одустати. Они који се заразе не морају се разболети, они који се разболе не морају добити тежи облик болести, они који добију тежи облик не морају на респиратор, не морају умрети. У оваквим тренуцима је јако битна воља, снага, емоција, подршка пријатеља, породице, људи. 

Телефонско бодрење од блиских особа је непроцењиво - напомиње др Миливојевић.

Линије за психосоцијалну подршку

060/364-1179 за децу и адолесценте

060/364-1180 за одрасле

* У Институту за ментално здравље

Најчешћи симптоми анксиозности и депресије

- страхови и фобије

- знојење и дрхтавица

- лупање срца

- потиштеност

- агресивност

- самоизолација

На шта се грађани највише жале

* анксиозност

* страх од заразе короном

* страх од смрти

* неизвесност

* несаница

* агресија

* проблеми са концентрацијом

* проблеми са апетитом.

Ракетирана америчка база. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Информер

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА