Од четири градоначелника на северу, само у Лепосавићу градоначелник обавља своје дужности у згради општине, пише албанска Коха.
Немачка је лобирање за укидање мера које је ЕУ наметнула Косову условила измештањем овог председника на алтернативну функцију.
Амбасада је у одговору за Коху истакла да је Влада већ предузела значајне кораке да ублажи ситуацију на северу.
Премештање председника општине Лепосавић из зграде општине у алтернативну канцеларију услов је да се Немачка заложи да Европска унија уклони казнене мере Косову.
У писаном одговору, немачка амбасада у Приштини говорила је у множини када је реч о премештању градоначелника на северу, али је само један од њих четворице у општинској канцеларији.
„Влада Косова је већ предузела значајне кораке да ублажи ситуацију. Смањила је присуство специјалних јединица косовске полиције у близини општинских објеката. Такође је донела административно упутство за дефинисање процеса одржавања нових избора у четири северне општине. Захтев да градоначелници привремено обављају своје дужности у објектима осим у општинским зградама није спроведен“, рекао је Кристијан Бочер из ове амбасаде.
Амбасада Немачке је похвалила Косово што је професионално реаговало на напад у Бањској и што је унапредило координацију и сарадњу са Кфором и Еулексом. У међувремену је најавио да ће се Немачка залагати за окончање мера ЕУ на основу даљих корака са Косова.
ЕУ је почетком недеље саопштила да ц́е мере бити укинуте када се процени да су „предузети одговарајуц́и кораци за деескалацију ситуације на северу“. Европска унија, међутим, није изнела о каквим се акцијама ради, а које Косово није предузело, нити да ли има нових захтева.
Влада није говорила о немачком ставу. Они су, међутим, поновили став да су обавезе испуњене и да чекају извештај високог представника ЕУ Жозепа Борела који би тако нешто установио.
Они су током недеље у Бриселу поручили да ова година доноси наду у примену споразума између Косова и Србије.
Али, према професору права Фљамуру Хисенију, процес је кренуо у другом правцу од напада у Бањској. Према његовим речима, дијалог не би требало да се наставља све док су на снази мере против Косова.
„Влада Косова треба да захтева једнак третман у процесу дијалога и без пристрасности од ЕУ. Опет, овим захтевом ЕУ је неправедна према Косову. Не може се бити оптимиста и захтевати повратак страна за преговарачки сто, док се од Косова тражи нешто додатно за процес дијалога, плус мере/санкције су и даље на снази“, рекао је Хисени.
Укидање мера затражио је и премијер Ирске Лео Варадкар током конференције за новинаре са премијером Аљбином Куртијем.
О мерама против Косова одлучено је у јуну прошле године, након насталих тензија, када су нови градоначелници ступили на дужност у четири општине на северу, насељене претежно Србима.
Прочитајте ОВДЕ о сукобу у Црвеном мору
Извор: КосСев