Најновије

СРБИЈА ИЗМЕЂУ ХУАВЕЈА И ТРАМПА: Да ли смо Вучићевим потписом ушли у непотребан сукоб?

Цела „Телекомова” мрежа је на опреми овог кинеског произвођача, због чега се сумња да ће се ова тачка споразума спроводити

Хуавеј (Фото: Јутјуб)

Кинески телекомуникациони гигант „Хуавеј”, који је претекао „Епл” и „Самсунг”, те избио на прво место по броју продатих паметних телефона, и који је уздрмао Запад пуштањем у рад пете генерације мобилне мреже – у Србији је за само три године прешао пут од „кључног” до „непоузданог” партнера.

Стављањем потписа на споразум у Вашингтону, у коме се наводи да се „обе стране обавезују да у својим мрежама мобилних комуникација забране 5Г опрему коју испоручује непоуздани добављач, а где већ постоји, да се уклони”, Србија се фактички умешала у технолошки рат између САД и Кине. Иако се име компаније нигде не наводи, јасно је да се циља на „Хуавеј”, коме је Америка увела санкције због блиских веза са кинеском владом и оптужби за шпијунажу.

Будући да Србија још нема 5Г мрежу и да је само један наш мобилни оператер користио опрему кинеског произвођача за тестирање нове мреже, ова тачка Вашингтонског споразума можда и није толико спорна, али поставља се питање како ће и да ли ће то утицати на сарадњу са „Хуавејом” у осталим областима. Да ли ће меморандум којим је Србија постала део „дигиталног пута свиле” у оквиру иницијативе „Појас и пут” постати само мртво слово на папиру, остаје такође да се види.

Да су са „Хуавејом” у протекле три године прављени грандиозни планови, сведочи и најава ове кинеске компаније, која годишње у развој улаже 15 милијарди долара, о отварању развојног центра за југоисточну Европу управо у Београду. Осим тога, она са МУП-ом има уговор за постављање хиљаду камера на 800 локација у Београду. У пројекат видео-надзора од 2017. до данас, према писању медија, уложено је око 45 милиона евра.

Министарство трговине, туризма и телекомуникација са „Хуавејом” има потписане меморандуме о стратешком партнерству за развој широкопојасног интернета и развој пројекта „паметних градова”, то јест дигитализацију разних сервиса у Нишу, Београду и Новом Саду, а Министарство просвете споразум о стратешком партнерству за развој информационе и комуникационе инфраструктуре у образовним институцијама.

У марту је отворен „Дата центар” у Крагујевцу, који је направљен у сарадњи са „Хуавејом”. Канцеларија за ИТ и е-управу је са „Хуавејом” потписала меморандум о успостављању националне платформе за развој вештачке интелигенције, која је је део кинеске донације вредне 13 милиона евра.

Саговорник „Политике” упућен у дешавања на тржишту телекомуникација, који из оправданих разлога није желео да му име буде споменуто, сматра да је 5Г мрежа много мањи проблем Вашингтонског споразума, јер је једноставно још нико нема. Он верује да се том логиком и руководила српска делегација када је пре седам дана потписивала споразум и не искључује могућност да се пре одласка у Вашингтон консултовала са кинеским партнерима будући да је овај споразум припреман неколико месеци.

– Ако се процени да, на пример, „Хуавеј” није довољно безбедан за 5Г мрежу, поставља се питање да ли су безбедни за било шта друго. То је иста компанија, исти су запослени, обавезани су истим уговорима, имају исте корпоративне процедуре и све долази из исте кухиње. Поставља се питање зашто би били добри за било шта друго ако нису добри за 5Г. Ми видимо да је „Хуавеј” дубоко загазио у Србију. Цела „Телекомова” мрежа је на „Хуавејовој” опреми, комплетна оптика, паметне камере, уговара се платформа за вештачку интелигенцију. Због свега овога сумњам да ће се ова тачка споразума спроводити. Ово пре делује да је било усмерено на кампању Доналда Трампа него што ће се то даље разрађивати и спроводити. А ако он не победи на изборима, питање је колико ће следећа администрација то да гура – каже он.

Он сматра да је та цела ствар политизована јер не постоји независтан орган који ће на објективан начин да провери да ли су системи и опрема за 5Г мрежу безбедни. Наш саговорник подсећа да је Велика Британија „Хуавеј” ставила на црну листу, али тамо постоји комитет који је формирала влада и, пошто су имали примедбе на протоколе кинеског произвођача опреме, процењен је као небезбедан и стављена је забрана на увоз њихове опреме за 5Г мрежу.

– Мука је што, када би кроз тај филтер провере провукли и неке западне произвођаче опреме и софтвера, провели би се веома лоше. Ово спада у домен информационе безбедности и наша земља, ако хоће заиста то проверава, већ би морала да оформи неко тело које би се тиме бавило – каже он.

Горан Радосављевић, професор ФЕФА факултета, каже да ће се, уколико дође до разраде Вашингтонског споразума, то сигурно одразити и на друге уговоре које имају српске компаније и Влада Србије са „Хуавејом”.

– Знамо да се ово односи на „Хуавеј” и ЗТЕ, кинеске произвођаче опреме. Проблематично је што у споразуму постоји клаузула да ће све што је до сада уграђено фактички морати да буде уклоњено. Не знамо какви су ти уговори са „Хуавејом”, али вероватно постоји нека клаузула да не могу тако лако да се раскину. Онда нас очекује озбиљна арбитража са том компанијом. Обично прекидање једне сарадње значи и прекидање сарадње на другим пројектима. Најчешће су то везани уговори – објашњава Радосављевић.

Радосављевић подсећа да Кинези имају великих проблема са развојем својих компанија у Европи. На многа врата су ударили, каже, и зато не верује да ће ово утицати на друге кинеске инвестиције у Србији.

– До сада нисмо чули реакцију Кине на споразум са САД. Они су ипак мало обазривији када су такве ствари у питању. Кина има геополитичку стратегију и велике планове у овом региону и они неће лако одустати. Мислим да ово неће угрозити политичке односе Србије и Кине и не треба очекивати да ће се они сада наљутити на нас, јер је сарадња са овим регионом у политичком интересу Кине. Кина и Америка се боре за овај део света, за пласирање робе и геополитички значај, и ово је тек почетак – каже Радосављевић.

Ко преузима црногорске безбедносне структуре, сазнајте ОВДЕ.

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА