Према локалним „политиколозима“ и експертима, мирно решавање незадовољства у Републици Белорусији може се постићи ако се нови избори одрже уз посредовање међународне заједнице.
Албанци су у тим анализама именовани као "спасиоци".
Наиме, албански премијер Еди Рама, чија земља председава Организацијом за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), већ се понудио да посредује у преговорима између владе и опозиције. Овај политички приступ захтева да се у игру укључи Светлана Тихановска, „стварна победница избора 9. августа, која је била приморана да побегне у Литванију“.
Бугарски стручњаци наводе да се у овом тренутку чини да је Лукашенко одлучан да се не одрекне власти и да може потражити директну помоћ од Москве, тврдећи да револуција у Белорусији такође прети Русији.
„Али за председника Владимира Путина свака опција носи озбиљне ризике. Ако то не буде успело, а Лукашенко буде приморан да се повуче, то ће бити врло јасна порука руским грађанима да мирни масовни протести могу срушити чак и најтиранскији режим. Белорусија, најближи савезник Русије са дугогодишњим културним везама, може послужити као пример мобилизације руских грађана “.
'’Све ово са пуном озбиљношћу пише грађанин државе која је у ствари изгубила суверенитет и заглибила у корупцију и сиромаштво. Протести (сродни белоруским) нису настали од бивше „браће“ испочетка - све је заиста занемарено и врло снажно.
А до ње је Турска, која данас полаже право на део територије Бугарске и прави планове за препород Османског царства ...'’, наводи се у коментару портала РусВесна.
Шта је Лукашенко поручио противницима, погледајте ОВДЕ.
Извор: Правда