Најновије

ОВДЕ ЈЕ МАЛО ШОКАНТНО ШТО ЈЕ МИЛО ПАО С ВЛАСТИ! Абазовић: Нећемо са Ђукановићем, а ни са просрпском опцијом!

Нећемо се приклонити ни Ђукановићу ни просрпској опцији, каже за Дојче веле Дритан Абазовић, председник УРА и лидер коалиције "Црно на бијело“. За дешавања у Пљевљима је, каже, крива делом и полиција која не реагује.

Дритан Абазовић (Фото: Јутјуб)

Господине Абазовићу, како Ви видите исход избора у Црној Гори? Да ли је то победа демократије или скретање удесно, у правцу удаљавања од ЕУ и НАТО?

У Црној Гори се десио тектонски поремећај, нешто што је много година и за многе генерације било невероватно. Ми смо прва земља у Европи која до јуче није имала демократску смену власти. Она се десила на овим изборима и то је нешто што је по мом скромном суду јако позитивно. Шта ће даље бити око формирања нове владе и нове већине, остаје да се види.

У Вашим рукама је, како оцењују медији у региону, судбина Црне Горе…

Ми смо веровали да можемо бити гејмченџери, и постали смо то. Срушили смо режим Мила Ђукановића који је био недодирљив 30 година. Лукашенко са Балкана је пао и то је много важна чињеница. То не значи да пред земљом нису велики изазови, али што се тиче наше коалиције и онога што смо говорили у предизборној кампањи, Црна Гора може да буде јако мирна, јер је наша политика проевропски оријентисана, грађанска и са циљем да се европске вредности потпуно инкорпорирају у наше друштво.

Да ли је то могуће постићи са опозицијом у којој су и проруске странке?

Ја мислим да су тезе које се постављају везано за проруску и просрпску опозицију погрешне. Не зато што не постоје такве странке или што такве странке нису добиле значајан број мандата. Ми треба да направимо програђанску владу. Није овде победила никаква просрпска већина. Огромна већина грађана Црне Горе, независно од мандата, вапи за променама.

Ваш Грађански покрет УРА, односно коалиција „Црно на бијело“ чији сте лидер, језичак је на ваги за формирање нове владе. Којем табору ћете се приклонити: црногорској опозицији, која је хетерогена и у којој се налазе и проруске снаге или можда ипак Ђукановићевим социјалистима?

Ми се Ђукановићу нећемо приклонити, зато што смо сав свој политички живот посветили борби против његовог режима. То је једно. Друго: нећемо се приклонити ни просрпској опцији, него ћемо тражити партнерства по оним основама на којима смо их прописали пре избора. Ми смо тражили да се формира експертска влада и колеге из опозиције су то прихватиле. У експертској влади не би требало да буде политичара. И неће бити политичара. Дакле, нема промене спољнополитичког курса Црне Горе, нити преузетих међународних обавеза. Заједно морамо да радимо на промовисању европске агенде и оних начела које смо обећали грађанима у предизборним активностима.

Потписали сте, дакле, докуменат од четири тачке с лидерима опозиције у којем сте се сложили да Црна Гора остаје на путу ка ЕУ, остаје у НАТО, да нема повлачења признања Косова и да ће мањине задржати своја права. Које гаранције имате да ће то бити поштовано?

Ми смо гаранција одбране Црне Горе. Ми смо гаранција промовисања грађанских вредности. Ми смо гаранција да неће бити промене спољнополитичког курса – док буде зависило од нас. А ако неко други може да направи већину и жели да је направи – срећно му било!

Новинар немачког листа „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ запитао се: „Могу ли уопште припадници опозиције коју чине зелени и либерали, проевропски реформисти и албанска мањина, путиновци, српски националисти и попови, фанови ЕУ и симпатизери Трампа да формирају коалицију. Шта вас уједињује или повезује с хетерогеном црногорском опозицијом, осим рушења Ђукановића?

У овом тренутку само рушење Ђукановића и борба против организованог криминала и корупције. Све опције су посвећене европским интеграцијама и то је тај концепт. Кроз експертску владу смо нашли модел који би требало да буде транзициони и да омогући да се за две или четири године организују слободни избори, а након тога да добијемо владу у којој ће бити идеолошки сличне странке. Мислим да то сваки човек у Црној Гори разуме, а надам се да ће и свако у ЕУ, ко имало прати политику, то разумети.

У понедељак сте посетили Пљевља, где је дошло до националистичких изгреда над Бошњацима. Неки од њих су изјавили да су то доживели као повратак у деведесете. Каква је тамо ситуација?

Ситуација није толико добра, али надам се да ће се стабилизовати. Молио сам, а то су учиниле и друге колеге, да нико више не слави на улицама и да избегнемо све провокације, јер провокације одговарају свима који желе да сачувају статус кво. Оно што би требало да знају Ваши читаоци, јесте да је делом за све што се дешавало у Пљевљима крива црногорска полиција која не реагује. Када сам ја био тамо, срео сам 50 инспектора полиције и није могуће да нико не може да идентификује ниједног нападача, било на имовину, било да се ради о физичким насртајима на неке грађане бошњачке националности у Пљевљима. Апелујем на државне органе Црне Горе, апелујем на директора полиције, да све починиоце, па макар долазили и из њихових редова, санкционишу што пре.

Имају ли напади на Бошњаке икакве везе с одлуком њихових политичких представника да не уђу у опозициони блок?

Они су позвани да уђу. Више пута сам рекао да бих волео и да ми је потпуно природно и очекивано да мањинске странке буду део нове већине. Имају пружену руку са наше стране да буду део експертске владе.

Зашто то одбијају?

Не знам. Не могу да одговорим. То није питање за мене. Али, знам зашто би њихови лидери одбили.

Зашто?

Зато што су они били део корупционашке мреже коју је успоставио Ђукановић. И вероватно сада, по његовом налогу, не могу тек тако да дођу у владу. Исто тако мислим да ће сутра, уколико буде било извесно да ће се створити нова већина, потрчати да уђу.

Колико су ови напади, али и изгреди у Подгорици, претња по мир и стабилност у Црној Гори?

Ми никада нисмо мењали власт у својој историји. И ако је неко мислио да ће то да се деси уз руже, фанфаре и цвеће, мислим да је био у великој заблуди. Али људи морају да знају да су се многе негативне емоције таложиле на другој страни 30 година, да су многи људи осећали дискриминацију. Ми нисмо земља неке велике демократске традиције па да нас ове ствари изненађују. Ми смо балканска земља, полуприватна, коју је заробило неколико породица око господина Ђукановића и ми би сад требало да пређемо онај први и најнижи корак ка демократији. Најважније је да је покренут демократски точак и да је УРА и коалиција „Црно на бијело“ омогућила да се врати суверенитет грађанима.

У медијима су се појавили и црни сценарији у којима се каже да се ту не ради о борби против корупције, већ о настојању да се Црној Гори одузме државност и да се она претвори у нову Војводину или у најбољем случају ентитет као што је РС у БиХ. Постоји ли таква опасност или је то претеривање?

На Балкану постоји опасност од свега. Али, не прихватам фаталистичке сценарије као да се у Црној Гори десила катаклизма. Желим да верујем у бољу будућност. Представили смо листу која је била спектакуларна, која је понудила нове људе, часне људе и добили смо подршку за промене. И никакав фатализам и песимизам не би требало да уносимо, напротив, треба да смо сви оптимистични. Нека се промене десе и у другим земљама. А и људи који брину и желе да пласирају неке негативне сценарије, желе да их пласирају само искључиво са жељом да се овде ништа не промени и да и даље настави да цвета корупција и организовани криминал.

Земље у региону и поједини политичари не крију међутим своју забринутост. Члан Председништва БиХ Жељко Комшић је изјавио да инциденти у Црној Гори представљају упозорење и за БиХ, јер проруске снаге и тамо покушавају да дестабилизују институције државе? Шта Ви на то кажете?

Ја кажем да што год буде зависило од нас, могу да буду релаксирани. Са делом регионалних политичара сам обавио разговоре. Овде је само мало шокантно то што је Ђукановић пао с власти и што нико није веровао да може да га победи. И када људи после два-три дана то приме к знању и кад после недељу дана мало спласну страсти, мислим да ће све да буде добро. Свима у региону су, и то је моја порука, потребне нове политичке елите. Потребни су нам људи који нису заробљеници деведесетих. Потребни су људи који могу да унесу свежину и енергију, који нису оптерећени прошлошћу и могу да граде помирење на неким здравим основама. Што буде до коалиције коју ја представљам, то ће тако бити, и нема разлога за зебњу ни у БиХ, ни у Србији, ни на такозваном Косову, ни у Албанији, ни у Хрватској.

Шта потписује Вучић у Вашингтону? Прочитајте ОВДЕ!

Извор: Дојче веле

 

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА