Најновије

СТРАХ ОКОВАО АМЕРИКУ ПРЕД ИНАУГУРАЦИЈУ БАЈДЕНА! Да ли нас у среду 20. јануара очекује ново велико насиље у Вашингтону?!

Америка једва да је дошла до даха после историјских сцена које су се десиле приликом гласања на којем је Џо Бајден верификован као нови председник САД и упада Трампових присталица у Капитол, током којег је убијено 5 људи.

Чека ли Америку ново насиље (Фото: Јутјуб)

А сада стижу нове, опасне најаве: сумња се да радикализоване присталице Доналда Трампа неће скрштених руку допустити да Џо Бајден буде инаугурисан, а да се њихов глас не чује. 

Преносимо чланак CNN-а у којем је описан овај страх. 

"Трамп или рат. Данас. Толико једноставно."

"Ако не знате да пуцате, треба да научите. САДА."

"Упашћемо у владине зграде, убићемо полицајце, убићемо раднике обезбеђења, убићемо федералне службенике и агенте, и тражићемо поновно пребројавање."

У недељама, данима и сатима пред упада у Капитол у среду, од стране радикалних присталица Доналда Трампа, знаци упозорења су били јасни: онлајн постови у групама мржње и десничарских провокатора, који су агитовали за грађански рат, смрти политичара из врха власти и нападе на снаге реда. 

А сада, док се прашина слеже и земља покушава да схвати шта се десило у насиљу иза којег је остало петоро мртвих - укључујући и једног полицајца - експерти упозоравају да су се позиви на насиље само интензивирали пред Дан инаугурације, када ће изабрани председник Џо Бајден положити заклетву и преузети дужност врховног команданта. 

- Видимо... комешање међу овим белим супрематистима, међу овим екстремно десничарским екстремистима - они се осећају охрабрено у овом моменту. С пуним правом можемо да очекујемо да се ово насиље погорша - каже Џонатан Гринблат, директор Анти-дефамацијске лиге, која прати и бележи говор мржње. 

Хаос који се десило у среду, који је еруптирао за време протеста чији циљ је био да спречи Конгрес да потврди победу Џоа Бајдена на изборима - показао нам је губитак контроле, али и изненадно пуцање споне која је 4 године држала заједно Трампа, његове присталице и вођство Републиканске странке. 

Пошто су протестанти пробили барикаду, напали полицију, разбили прозоре и улетели у зграду коју је претходно запалила британска милиција 1814. године, Трамп је упутио захтев протестантима да оду кући, мада је истовремено поновоио да су избори украдени. Републикански лидери су те ноћи, међу њима потпредседник Мајк Пенс и лидер већине у Сенату Мич Меконел, осутили најјачим могућим речима демонстранте. 

Али све ово није имало много ефекта на радикализовану десницу. 

- Трамп ће бити именован за председника 20. јануара - тврди један од форумаша на thedonald.win про-Трамп форуму, у четвртак, само дан након опсаде. - Не смемо да допустимо комунистима да победе. Чак и да морамо да спалимо Вашингтон до темеља. Сутра преузимамо Вашингтон, а онда и нашу земљу!

Џон Скот-Рејлтон, старији истраживач у Цитизен Лаб - групи на Универзитету Торонто која надзире сајбер безбедност - каже да је "ужасно забринут", кад је реч о инаугурацији.

- Док је шира публика била запрепашћена оним што се десило на Капитолу, у неким деловима десничарске конверзације то се доживљава као успех - рекао је он за CNN. 

У данима и недељама пре напада на Капитол, било је много знакова да би протести могли да се претворе у насиље. 

Advance Democracy, Inc., невладина организација, забележила је много таквих знакова на друштвеним мрежама. У 6 дана који су претходили самом догађајум на пример, било је 1.480 постова са профила повезаних са QAnonom, у којима је било говора о могућем насиљу на протесту. На друштвеној мрежи Парлер, према њиховом извештају, у многим постовима помињао се рат, укључујући и изјаве као што је "рат почиње данас". 

Али Александер, политички активиста који је организовао митинге у корист трампа, укључујући и онај од прошле среде, оптужио је левицу да "покушава да гурне Америку у рат". Крајем децембра, Александер је рекао пратиоцима на Перископу да он и три републиканска конгресмена, Пол Госар, Енди Бигс и Мо Брукс, планирају "нешто велико". 

- То је било потребно да се изгради моменат и притисак, и да се онда промене мишљења људи у конгресу, оних који још нису дефинисали мишљење и, када виде народ напољу, помисле "не могу да будем супростављен тој гомили", рекао је Али, који није позивао на насиље. било какав контакт са протестантима, нити је охрабривао одржавање протеста. Он је био усредсређен на свој рад у оквиру закона, како би вратио интегритет нашим изборима, и да осигура да сви Американци, без обзира на партијску припадност, могу да имају потпуно поверење у изборни систем. 

Неколико организација које прате екстремизам на интернету упозориле су пре протеста шта се спрема. 

Још 4. јануара, АДЛ је објавила блог у којем су биле наведене претње насиљем на предстојећем митингу. 

- Као одговор на питање једног корисника "шта се дешава ако Конгрес не прихвати доказе да је председник Трамп победио на изборима", други корисник је одговорио "упадамо у Капитол", пише у блогу АДЛ. 

Даље, наводи се да, иако није било директних претњи насиљем планираним за 6. јануар, "могло је да се претпостави, на основу прошлости, присуства екстремиста и узаврелих страсти, да је насиље могуће". 

Такође, 4. јануара, процена ризика коју је напрабила безбедносна фирма Г4С укључила је и оцену да "тренутна реторика наговештава да ће бити присутних са насилним намерама, као и наоружаних групација", између 6. јануара и Дана инаугурације. 

У анализи су наведени многобројни постови, у претходним недељама, у којима се заговара насиље, на десничарском сајту thedonald.win, укључујући и један са краја децембра, у којем се каже следеће: "мораћемо да постигнемо праву тактичку победу, као што је упад и окупација Конгреса, како би добили намеравани ефекат".

У другом се каже "патриоти који су још увек, у овом тренутку у времену, толике кукавице да осуђују насиље, су такође део проблема". 

Стручњаци за безбедност кажу да су били збуњени млаки одговором органа реда. 

- Изненађујући део је онај колико је одговор полиције био неагресиван - рекао је Џонатан Вуд, директор сектора за глобалну анализу ризика лондонске компаније Control Risks. - Многи безбедњаци су били изненађени недостатком обезбеђења и одсуством робусних безбедносних мера.

Федерални и локални полицијски чиновници кажу да нису имали појма да се спрема нешто слично. 

- Није било обавештајних података који би наговештавали да ће доћи до упада у Капитол - рекао је Роберт Конти, шеф полиције Вашингтона, дан после упада. 

Стивен Сунд, шеф Полиције Капитола у оставци, коју је дао због критика на рачун недостатке припреме за обрачун са насилном руљом, дао је изјаву да су његови људи имали робустан план како да се односе према антиципираним активностима људи који су дошли да се чује њихов глас.

- Али оно што смо видели тамо нису били људи који су дошли због права на слободу говора, оно су били криминалци и хулигани - рекао је. 

Кад је реч о безбедности на Дан инаугурације, Тајна служба је издала саопштење у којем се каже да су планови за тај догађај већ дуго времена у припреми. 

- Инаугурација председника САД је темељни догађај нађе демократије. Сигурност и безбедност свих учесника у 59. Председничкој инаугурацији је од највећег значаја - саопштила је Тајна служба. 

Роберт Доџ, председник сектора за услуге корпоративног ризика у Г4С, која је издала упозорење 4. јануара, рекао је да је у месецима који су претходили видео много забрињавајуће и насилничке реторике, онога што "у нашем свету називамо индикаторима претње". 

Такође, додао је да мисли да зграда Капитола нема одговарајућу фортификацију. 

- Јесу ли људи који су се приближавали Капитолу видели задовољавајући ниво физичких препрека, или психолошких препрека, као што су знакови на којима пише "не прелазите ову линију, иначе ћете бити ухапшени"? Видели сте да су разбили стаклене прозоре. Зашто ти прозори нису били ојачани? Изгледа да је било много физичких сигурносних изазова који су остављени на бављење полицији Капитола. 

Заједно са парамилитарним групама, на протестима су били бели националисти и теоретичари завера, уз грађане који су дошли да дигну свој глас против сертификације Бајденове победе. 

Једна од њих је Тексашанка и бивша кандидаткиња за градоначелника Џени Кад, чији слоган у кампањи је био "Џени за градоначелника". 

После протеста против онога што она назива изборна превара и покрадени избори, она је тражила смрт оних који су "починили издају". 

- Све што нам је потребно је једно јавно вешање, и тек онда ће људи почети да се понашају како доликује - мислим да би било корисно кад бисмо још имали стрељачки вод за извршење смртне казне. Видећемо да ли ће у будућности бити јавних вешања, јер то се још увек сматра валидном формом смрти за издају - рекла је она.

Кадова је ноћ пре протеста објавила снимак на којем је говорила да ће "сутра да буде хаос". 

- Не знам шта мислите о револуцији, али ја сам за револуцију. Нико не жели рат, нико не жели крвопролиће, али влада ради за нас, и заборавила је да ради за нас, па зато, ако је потребна револуција, нека буде тако - рекла је она. 

Десничарска новинска мрежа OANN објавила је фотографију Кадове у среду, на којој је она унутар зграде Капитола, носећи Трампову заставу на свом огртачу. А те вечери објавила је снимак из хотела, где је пила пиво и гушила се у сузама, говорећи својим пратиоцима шта се дешавало раније тог дана. 

- Кад нас је Пенс издао, тада смо одлучили да упаднемо у Капитол - рекла је она. 

У петак, Кадова је рекла локалној ТВ станици да није урадила било шта противзаконито.. 

- Само сам се попела степеницама. Врата Капитола била су отворена. Лично нисам ништа поломила или уништила - рекла је. 

Као одговор на упит CNN, Кадова је послала линк ка свом снимку у којем понавља да је "канцел култура у пуном замаху", и да је "добила неколико претњи смрћу", као и гомилу "једних звездица" за њен бизнис. 

Џоел Финкелстајн, директор Network Contagion Истраживачког института за Универзитету Ратгерс, каже да су се теорије завере на интернету распламсале са малих, опскурних сајтова као што је 8kun, преко присталица QАnona, на мејнстрим платформе као што су Фејсбук, Твитер и Инстаграм. Резултат је, каже он, да многи људи који су учествовали у протестима у среду нису експтремисти, него обични Американци који нису разумели шта им се сервирало као "истина". 

- Ово су наше комшије и пријатељи. Ово су људи које познајемо. Они су то видели на Фејсбуку, на Твитеру. Претња нашој демократији не долази само са 8chana, и нису сви у QАnonu - рекао је он. 

Узнемирујући садржај неких конверзација десничара на друштвеним мрежама показује да постоји све већа нетрпељивост према републиканским политичарима, од стране Трампових присталица. 

- Веома сам сигуран да ће призор Пелосијеве или Мича Меконела како висе на ужету привући више пажње овцама које обично не прате политику - рекао је један од учесника расправе на сајту thedonald.win.

А откако је полиција почела да се обрачунава са десничарским екстремистима - вођа "Поносних момака" Хенри Тарио је ухапшен пре протеста 6. јануара - експерти примећују да јача антипатија према полицију у десничарским круговима, који су досад гасили позитивна осећања према људима у униформама. 

- Ово ствара прилично опасну ситуацију - каже истраживач Southern Poverty правног центра Кејси Милер. - Јер не само да може доћи до насилних сусрета са левичарима, него постоји могућност да ће доћи и до насилних сусрета са самим полицајцима. 

Испливали нови детаљи луднице у Вашингтону, огласио се главни лекар! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: CNN

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА