Инаугурациони говор новог председника САД Џозефа Бајдена био је дужи него што је то уобичајно због, како каже дипломата Владислав Јовановић, унутрашњих подела у САД, па је Бајден добар део говора посветио управо превазилажењу тих огромних америчких подела и разлика.
По питању спољне политике, коју, како каже Јовановић, није много елаборирао у свом говору, за очекивати је да настави "трасираним и познатим путевима стратегије и тактике Демократске странке".
Када је реч о односу Бајдена према Србији Јовановић за Танјуг каже да би он могао да буде "више кооперативан него провокативан".
"Председник Вучић је промтно послао честитку која је са разлогом садржајнија, а то је учињено, по мојим схватањима, управо да би поновио да је позив који је био упутио Трампу, заправо позив председнику САД, а не једној личности", објашњава Јовановић.
Он додаје да поновљени позив наглашава опредељење да се с обе стране допринесе нормализацији односа и њиховом подизању до највишег нивоа.
Како подсећа, Бајден је пре неколико година боравио у Србији и, судећи по фотографијама, отишао из Београда задовољан и "са веома повољним утисцима".
"То је нешто што ће очигледно и Бајдена да заинтригира и могуће мотивише да у потезима према нама буде више кооперативан него провокативан. Тако ми се бар чини на први поглед", наводи бивши дипломата.
Он истиче да ће Бајден настојати да стабилизује односе са западним савезницима и врати Америку у међународне организације из којих ју је Доналд Трамп повукао. А у односу на своје главне ривале, Русију и Кину, настојаће да води одговорну политику, односно водиће рачуна о њиховој снази уз истовремену сарадњу у областима где је то могуће.
Према његовим речима, Бајден није много износио виђење спољне политике САД, нарочито у вези земаља које су мање под америчком пажњом, попут Северне Кореје или Венецуеле, али је потврдио оно што се очекивало од њега, а то су пут и стазе демократа.
"Да ли ће се то односити на сва питања остаје нам да видимо у будућности", рекао је Јовановић.
А шта је већ Бајден урадио нашим фудбалерима, читајте ОВДЕ.
Извор: Ало, Танјуг